Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հավասարակշռությունը խախտում է նոր տեսակի զենքի ցանկացած լուրջ ձեռքբերումը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծության ռուսական ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Խրամչիխինը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից Բելառուսից «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի (ՀԿՌՀ) ձեռքբերման մասին տեղեկատվությունը:
«Պոլոնեզ» ՀԿՌՀ-ի մատակարարումը, ըստ փորձագետի, որոշ չափով խախտում է նաեւ տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը: «Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի: Հենց այսպես էլ նրանք պատրաստվում են»,- ասաց նշեց նա:
Հարցին, թե ինչպիսի առավելություն է ստանում Ադրբեջանը, այդպիսի թանկարժեք զենք ձեռք բերելով, եւ հնարավոր է արդյոք դրան ինչ-որ կերպ հակազդել, փորձագետը պատասխանեց, որ հակազել հնարավոր է միշտ եւ ամեն ինչին, քանի որ չկա մի զենք, որին հնարավոր չէ հակաձդել: «Պարզապես Ադրբեջանը մեծացնում է իր ռազմական կարողությունները: Թե ինչպես կոնկրետ կօգտագործվի այս համակարգը, կախված է տակտիկական եւ ռազմավարական իրավիճակից: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես պատերազմը կընթանա»,- հավելեց Խրամչիխինը:
Ընդ որում, նա ընդգծեց, որ մարտավարական-տեխնիկական բնութագրով հայկակակն կողմի մոտ առկա «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգերը թիրախին դիպչելու ավելի բարձր ճշգրտություն ունեն, մինչդեռ «Պոլոնեզ» ՀԿՌՀ-ն մարտական զրակազմի ավելի զգալի ծավալ ունի, ինչը նրան թույլ է տալիս թիրախի ուղղությամբ ավելի շատ հրթիռներ արձակել: Սա, ըստ փորձագետի, վկայում է ավելի մեծ արտադրողականության մասին:
Ալեքսանդր Խրամչիխինը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ռազմական գործողությունների վերսկսումը անխուսափելի համարում՝ անկախ ժամկետներից: Պատճառն այն է, որ հակամարտող կողմերի դիրքորոշումները շարունակում են անհամատեղելի լինել, եւ հասկանալ, թե ինչպես կարելի այս հարցը լուծել առանց ռազմական ուժի օգտագործման, չափազանց դժվար է: Այդպես, Ադրբեջանը, ըստ Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծության ռուսական ինստիտուտի փոխտնօրենի, շահագրգռված է ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ եւ հեշտությամբ կարող է կտրուկ քայլեր ձեռնարկել, քանի որ զգալի գերազանցություն ունի ինչպես մարդկային ուժի, այնպես էլ տեխնիկայի առումով: Որոշ առումներով նկատվում է նաեւ ադրբեջանցիների որակական գերազանցությունը, հատկապես՝ օդային ուժերի մասով, սակայն այդ գործոնը նվազագույնի է հասցվում հայերի բավականին ուժեղ եւ խիտ հակաօդային պաշտպանության համակարգի շնորհիվ:
«Հայաստանը, ըստ երեւույթին, դեռ առավելություն ունի ռազմական պատրաստվածության առումով, եւ, ընդհանուր առմամբ, պաշտպանական դիրքերը որոշակի առավելություններ են ստեղծում իրենց համար: Այսինքն, ավելի հեշտ է պաշտպանվել, քան հարձակվել, թեեւ երբեմն դա անհեռանկարային է թվում: Այս առումով սա առավելություն է Հայաստանի համար: Իսկ թե ինչը եւ ինչպես կընթանա, կրկին կանխատեսել հնարավոր չէ»,- ընդգծեց փորձագետը:
Միեւնույն ժամանակ, նրա կարծիքով, Բաքվի ունեցած զանազան զենքերը կարող են դաժան կատակ խաղալ նրա հետ եւ որոշակի դժվարություններ ստեղծել, քանի որ դա կարող է նաեւ ազդել անձնական կազմի վերապատրաստման որակի վրա, որը հիմնականում ռուսական զենք է օգտագործում, իսկ վերապատրաստվում է Թուրքիայում: Իսկ 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի պատրաստվածության մակարդակը դեռեւս բավարար չէ, քանի որ իրենց չհաջողվեց լուրջ արդյունքների հասնել լարվածության սրման շրջանում: «Սակայն եթե հաշվի առնել պատերազմի անխուսափելիությունը, ապա որքան շուտ այն սկսվի, այնքան ավելի լավ Հայաստանի համար, քանի որ Բաքուն ավելի արագ է ավելացնել իր ուժերը, քան Երեւանը»,- եզրափակեց Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական ռազմական գերատեսչությունում արդեն հաստատել են, որ ստացել են բեռալուսական «Պոլոնեզ» համակարգեր, ընդ որում չի նշվում դրանք քանակը:
Ավելի վաղ ստացված տեղեկատվության, պայմանագիրը ենթադրում է «Պոլոնեզի» 10 կոմպլետի մատակարարում, որի մեջ ներառված են հրթիռներ, տրանսպորտ, կառավարման կետ, ռադիոտեղորոշիչ կայաններ եւ այլն): Նաեւ նշվում է, որ համակարգերն արդեն ներառվել են Ադրբեւանի սպառազինությունում:
Բաքվի եւ Մինսկի միջեւ այս գործարքի մասին հայտնի էր դարձել դեռ այս տարվա ապրիլին: «Պոլոնեզ» համակարգը նախատեսված է հակառակորդի ցանկացած խմբային կամ կետային թիրախներին, կենդանի ուժին ու տեխնիկային հարվածելու համար։ Բաքուն «Պոլոնեզ» համակարգեը դիտարկում է որպես պատասխան «Իսկանդերներին», որոնք առկա են Հայաստանի զինված ուժերի զինանոցում: Ռազմական փորձագետների կարծիքով, Ադրբեջանը շեշտը դնում է այնպիսի միջոցների վրա, որոնք թույլ են տալիս խոցել հակառակորդի ռազմավարական խորության վրա գտնվող օբյեկտները, եւ «Պոլոնեզների» գնումը այդ համատեքստումէ դիտարկվում:

Баланс в регионе Южного Кавказа нарушает любое серьезное приобретение новых типов вооружений. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил заместитель директора российского Института политического и военного анализа Александр Храмчихин, комментируя информацию о приобретении Азербайджаном у Белоруссии РСЗО «Полонез».
Поставки РСЗО «Полонез», по мнению эксперта, точно также, до определенной степени, нарушают баланс сил в регионе. «Азербайджан готовится же к войне. Вот они таким образом и готовятся», - заметил он.
На вопрос, какое именно преимущество получает Азербайджан, закупая столь дорогостоящее вооружение, и можно ли этому как-то противодействовать, эксперт ответил, что противодействовать можно всему и всегда, поскольку нет такого оружия, которому нельзя противодействовать. «Просто Азербайджан увеличивает свои военные возможности. Как конкретно будет использоваться данная система, зависит от тактической и стратегической ситуации. Все зависит от того, как будет протекать война», - добавил Храмчихин.
При этом он подчеркнул, что по тактико-техническим характеристикам у оперативно-тактических ракетных комплексов «Искандер», которые находятся на вооружении армянской армии, более высокая точность попадания в цель, в то время как у РСЗО «Полонез» более значительный объём боекомплекта, что позволяет ей доставить до цели существенно большее количество ракет. Это, по оценке эксперта, свидетельствует о ее большей производительности.
Александр Храмчихин считает возобновление военных действий на территории Нагорного Карабаха неизбежным, вне зависимости от сроков. Причиной является то, что позиции конфликтующих сторон по-прежнему несовместимы, и понять, как данный вопрос можно будет разрешить без применения военной силы, чрезвычайно сложно.
Таким образом, Азербайджан, как считает заместитель директора российского Института политического и военного анализа, заинтересован в возобновлении боевых действий и вполне может пойти на радикальные шаги, поскольку обладает значительным превосходством как в живой силе, так и в технике. Местами у азербайджанцев встречается и качественное превосходство, особенно, что касается воздушных сил, однако этот фактор минимизируется из-за довольно сильной и плотной системы противовоздушной обороны армян. «Армения, по всей видимости, по-прежнему имеет преимущество в боевой подготовке, насколько я могу понять, и, в целом, оборонительные позиции создают для них определенные преимущества. То есть обороняться в общем проще, чем наступать, хотя иногда это и кажется бесперспективным. В этом смысле это плюс Армении. А как и что пойдет, ну это опять-таки невозможно предсказать», - подчеркнул эксперт.
В то же время, по его мнению, довольно разнообразный спектр вооружений, который имеется у Баку, может сыграть с ним злую шутку и создать определенные сложности, поскольку может повлиять и на качество обучения личного состава, который в основном использует российское вооружение, а подготовку проходит в Турции. И события апреля 2016 года показали, что уровень подготовки ВС Азербайджана все еще неудовлетворительный, поскольку им не удалось добиться сколько-нибудь серьезных результатов в период эскалации. «Но если исходить из неизбежности войны, то чем раньше она начнется, тем лучше для Армении, поскольку Баку быстрее наращивает свои силы, чем Ереван», - заключил Александр Храмчихин.
Напомним, что в азербайджанском военном ведомстве уже подтвердили доставку в республику 301-мм РСЗО «Полонез», при этом количество систем не указывается. Согласно ранее полученной информации, по контракту подразумевается поставка 10 комплектов РСЗО (туда входят ракеты, транспортно-заряжающие машины, пункт управления, радиолокационные станции и так далее). Также сообщается, что системы уже приняты на вооружение. О предстоящей сделке между Минском и Баку было известно еще в апреле этого года. Баку рассматривает «Полонезы» в качестве ответа на ОТРК «Искандер», находящиеся на вооружении армянской армии. По мнению военных экспертов, Азербайджан делает ставку на средства, позволяющие поражать объекты, расположенные в стратегической глубине противника, и покупка «Полонезов» вписывается в эту концепцию.