Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցությունը շարունակվում է, չնայած այս երկրում ստեղծված քաղաքական իրավիճակի անկայունությանը: Այդ մասին «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը:
«Չնայած Հայաստանում որոշակի ներքաղաքական անկայունության պահպանմանը, համագործակցության կոնկրետ ոլորտներում համակարգված համատեղ աշխատանք է տարվում: Փոխադարձ առեւտրի դրական դինամիկան նշանակալից է. 2018 թվականի առաջին կեսին անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 23.4 տոկոս` մինչեւ 925.6 մլն դոլար», - ասել է նա:
Կողմերը շարունակում են ակտիվ երկխոսություն պահպանել, վստահեցրել է դիվանագետը: «Հաշված ամիսների ընթացքում կայացել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեք հանդիպումները եւ Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի երկու հանդիպումները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Մեր առաջնորդները հեռախոսով մի քանի անգամ շփվել են», - նշել է նա: Կարասինի խոսքով, Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ նման հաճախակի հաղորդակցության արդյունքը կլինի Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը «ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն միությունների` ԵՏՄ, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ շրջանակներում»:

Сотрудничество России и Армении продолжается, несмотря на нестабильность политической ситуации в этой стране. Об этом заместитель министра иностранных дел России Григорий Карасин рассказал в интервью газете «Известия».
«Несмотря на сохранение определенной внутриполитической нестабильности в Армении, идет планомерная совместная работа по конкретным направлениям сотрудничества. Красноречива позитивная динамика по взаимному товарообороту - его рост в первом полугодии 2018 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 23,4 % - до $925,6 млн», - указал он.
Стороны по-прежнему сохраняют интенсивный диалог, заверил дипломат. «За считанные месяцы состоялось три встречи президента Российской Федерации Владимира Путина и две встречи председателя правительства России Дмитрия Медведева с премьер-министром Николом Пашиняном. Наши руководители несколько раз общались по телефону», - отметил он. Итогом такого частого общения Москвы и Еревана, по мнению Карасина, станет дальнейшее укрепление отношений между Россией и Арменией «как в двустороннем формате, так и в рамках общих интеграционных объединений - ЕАЭС, ОДКБ, СНГ».