Թուրքիայի եւ ԱՄՆ նախագահներ Թայիփ Էրդողանն ու Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույցի ընթացքում պայմանավորվել են արագացնել Սիրիայի հյուսիսարեւելյան շրջանում անվտանգության գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները, ասվում է թուրք առաջնորդի աշխատակազմի հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Այսօր մեր նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփի հետ: Նախագահ Էրդողանը հայտարարել է Թուրքիայի պատրաստակամությունը՝ Մանբիջ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման համար հրատապ միջոցառումներ իրականացնել` թույլ չտալու համար Քրդական աշխատավորական կուսակցության ահաբեկիչներին ապակայունացնելու իրավիճակը», - ասված է հայտարարության մեջ։
Դրանում ասված է, որ «կողմերը պայմանավորվել են միջոցներ ձեռնարկել Սիրիայում ԻՊ մնացորդները ոչնչացնելու եւ դրա վերածնունդը կանխելու համար»:
«Առաջնորդները նաեւ համաձայնեցին արագացնել երկու երկրների գլխավոր շտաբերի պետերի նախաձեռնած բանակցությունները՝ Սիրիայում անվտանգության գոտի ստեղծելու հարցով», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Էրդողանը ցավակցություն է հայտնել Թրամփին` Մանբիջում տեղի ունեցած ահաբեկչության արդյունքում ամերիկացի զինծառայողների մահվան կապակցությամբ եւ հավելել, որ այդ սադրանքը նպատակ ունի ազդել ԱՄՆ նախագահի որոշման վրա, որպեսզի ամերիկյան զորքերը դուրս գան Սիրիայից:

Президенты Турции и США Тайип Эрдоган и Дональд Трамп в ходе телефонного разговора договорились об ускорении переговоров по созданию зоны безопасности на северо-востоке Сирии, говорится в сообщении администрации турецкого лидера, передает РИА Новости.
«Сегодня наш президент провел телефонный разговор с американским коллегой Дональдом Трампом. Президент Эрдоган заявил о готовности Турции к осуществлению неотложных мер по обеспечению безопасности в регионе Манбиджа, чтобы не дать террористам Курдской рабочей партии дестабилизировать ситуацию», - говорится в заявлении.
В не отмечается, что «стороны договорились принять меры, чтобы ликвидировать остатки ИГ в Сирии и не допустить ее возрождения».
«Лидеры также договорились ускорить начатые главами генштабов двух стран переговоры по созданию зоны безопасности в Сирии», - добавляется в заявлении.
Отмечается, что Эрдоган выразил Трампу соболезнования в связи с гибелью американских военных в результате теракта в Манбидже и добавил, что эта провокация направлена на то, чтобы повлиять на решение президента США о выводе американских войск из Сирии.