2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նյութերը բաղակացած են 76 հատորից։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց գործով մեղադրյալ, սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու մեջ մեղադրվող ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Նա նշեց, որ մինչև երեքշաբթի վարույթն իրականացնող մարմնին կհայտնեն, թե որքան ժամանակ կպահանջվի պաշտպանական կողմին՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար։
Նշենք, որ պրակտիկայում փաստաբանները նյութերի մեկ հատորին ծանոթալանու համար պահանջում են մեկ կամ երկու օր ժամանակ, այսինքն առաջիկա մեկ ամսում գործը դժվար թե մուտք լինի դատարան։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 15–ին ՀՔԾ–ն հայտարարեց 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քննվող քրեական գործով նախաքննության ավարտի մասին։
Այս գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ  Արմեն Գևորգյանը։
Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում են սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ, Ռոբերտ Քորարյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ: Այս գործով կալանքի տակ է միայն Ռոբերտ Քոչարյանը։ Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ, որպես փախանման միջոց է ընտրված՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը, իսկ Խաչատուրովի նկատմամբ՝ գրավը։

Материалы уголовного дела по событиям 1 марта 2008 г в Ереване состоят из 76 томов. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am сообщил адвокат экс-вице-премьера Армена Геворкяна, Эрик Алексанян.
По его словам, до вторника следственному органу будет сообщено, сколько времени потребуется стороне защиты на ознакомление с материалами дела.
Напомним, что 15 февраля Специальная следственная служба возвестила о завершении следствия по делу. В качестве обвиняемых по делу проходят второй президент страны Роберт Кочарян, бывший начальник Генштаба, бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, бывший министр обороны Сейран Оганян и бывший вице-премьер Армен Геворкян. Юрий Хачатуров и Сейран Оганян обвиняются в свержении конституционного строя. Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении крупной взятки. Армен Григорян обвиняется в содействии свержению конституционного строя, получении взятки и отмывании денег. Под арестом Роберт Кочарян. Сейран Оганян отпущен под подписку о невыезде. Юрий Хачатуров отпущен под залог. В отношении Армена Геворкяна суд не избрал меру пресечения.