Թուրք հայտնի գրող, Նոբելյան մրցանակի կրող Օրհան Փամուքը թուրքական դատարանի որոշմամբ 6 հազար լիրա (4 հազար դոլար) դրամական փոխհատուցում կվճարի «թուրքերը 1 մլն հայ եւ 30 հազար քուրդ են սպանել» արտահայտության համար:
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ` Ստամբուլի Շիշլիի քաղաքացիական գործերով 3-րդ դատարանը բավարարել է «Էրգենեկոն»-ի գործով կասկածյալ, իրավաբան Քեմալ Քերինչսիզի եւ սպանված թուրք զինվորների 5 հարազատների կողմից ներկայացված հայցը: Դատարանի որոշմամբ` Օրհան Փամուքը նրանց ամեն մեկին պետք է 1000-ական լիրա փոխհատուցում վճարի: Օրհան Փամուքը 15 օրվա ընթացքում իրավունք ունի բողոքարկել դատարանի որոշումը:
Նշենք, որ Քեմալ Քերինչսիզի եւ սպանված թուրք զինվորների 5 հարազատների կողմից 2006-ին ընդհանուր 36 հազար լիրա փոխհատուցման հայց էր ներկայացվել Շիշլիի քաղաքացիական գործերով 3-րդ դատարան: Սակայն դատարանը մերժել էր հայցը: Այնուհետ հայցվոր կողմը մերժումը բողոքարկել էր վճռաբեկ, որն էլ որոշում էր կայացրել, որ Շիշլիի քաղաքացիական գործերով 3-րդ դատարանը պետք է քննի գործը:
Հիշեցնենք, որ Օրհան Փամուքը 2005-ին շվեյցարական մի ամսագրին տված հարցազրույցում ասել էր, թե թուրքերը 1915-ին 1 մլն հայ եւ 30 հազար քուրդ են սպանել: «Թուրքիայում դրա մասին ոչ ոք չի համարձակվում ասել, բայց ես ասում եմ»,-հայտարարել էր Օրհան Փամուքը: Սրանից հետո նրան սկսել էին հետապնդել Թուրքիայի քրեական օրենսգքրի տխրահռչակ 301-րդ հոդվածով (թյուրքականության վիրավորում):
Օրհան Փամուքը 1 մաիս առաջ հունական մի ամսագրին տված հարցազրույցում կրկնել էր իր խոսքերը` նշելով, թե ինքը հետ չի կանգնում իր ասածներից:

Famous Turkish writer and Nobel laureate Orhan Pamuk must pay a compensation of 6, 000 liras (U.S. $ 4,000) for the phrase “Turks killed 1 million Armenians,” by the Turkish court’s decision.
The writer was sued in 2005 by five people, including ultra-nationalist lawyer Kemal Kerincsiz, as well as four other people who are relatives of soldiers killed in action. Pamuk has 15 days to appeal the court decision, according to the legal procedures.
In 2005, after Pamuk made a statement regarding the mass killings of Armenians and Kurds in the Ottoman Empire, a criminal case was opened against him based on a complaint filed by ultra-nationalist lawyer Kemal Kerincsiz. Kerincsiz appealed to the Supreme Court of Appeal which ordered the court in Sisli to re-open the case. On March 27, 2011, Pamuk was found guilty and ordered to pay 6,000 liras in total compensation to five people.
As reported earlier, in an interview with a Swiss newspaper in 2005, Pamuk said that Turks killed 1 million Armenians and 30, 000 Kurds in 1915.