Կանադայի Յարմուտ քաղաքում կհայտնվի Օսմանյան Թուրքիայում Ցեղասպանության ժամանակ հազարավոր հայ եւ հույն որբերի փրկած բուժքույր Սառա Քորնինգի բրոնզաձույլ արձանը:
Արձանը, որի հեղինակը Մոնռեալից հայ Կարեն Բեդրոսյանն է, կբացվի սեպտեմբերին Սառա Քորնինգի հիշատակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, հայտնում է Armenian Weekly-ն:
1918 թվականին Սառա Քորնինգը միացել էր Մերձավոր Արեւելքին Օգնության կոմիտեի ջանքերին: Նա օգնել է հազարավոր հույն, հայ եւ ասորի որբերի փրկությանն ու խնամքին:
2016 թվականին Կանադայի Նոր Շոտլանդիա նահանգում հիմնադրվել է «Sara Corning Society» միությունը՝ նվիրված Սառայի հերոսական սխրանքի հիշատակին:
Միության հիմնադիրներ Դեյվիդ եւ Ջենիֆեր Չոունների խոսքով՝ քանդակագործի աշխատանքն արտացոլում է հայկական արմատները, եւ «Սառան խորապես կզգացվեր այն փաստից, որ այդ երկրից որեւէ մեկը եւ մարդիկ, որոնց նա այնքան լավ ծանոթ էր, 100 տարի անց իր պատվին քանդակ են ստեղծել»:

A bronze statue of Sara Corning, a nurse who saved thousands of Armenian and Greek orphans during the Genocide in Ottoman Turkey, will appear in the Canadian city of Yarmouth.
A bronze statue by Garen Bedrossian, an Armenian from Montreal, will open in September as part of events commemorating Sarah Corning, Armenian Weekly reported.
Sara Corning joined the efforts of the Middle East Relief Committee in 1918. She helped in saving and caring for thousands of Greek, Armenian and Assyrian orphans.
In 2016, the Sara Corning Society was established in the Canadian province of Nova Scotia to commemorate Sarah’s heroic deed.
According to the founders of the society, David and Jennifer Chown, the sculptor’s work reflects Armenian roots, and Sara would have been deeply touched that someone from the country and people she came to know so well, created a statue in her honor 100 years later.