Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը փոխհատուցում է պահանջում Արցախում ոսկի արդյունահանած ընկերություններից:
Խոսքը ընկերությունների մասին է, որոնք գործել են Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Կովսականում եւ Քարվաճառում:
«Այս ընկերություններն երկու տարբերակ ունեն՝ կամ փոխհատուցում կվճարեն մեզ, կընդունեն մեր պայմանները, կամ կա այլ տարբերակ՝ հարցը լուծել իրավական դաշտում... Նորից եմ ցանկանում ասել, որ դրանք (ընկերությունները - խմբ.) պետք է կամավոր վերականգնեն վնասը, փոխհատուցում վճարեն ադրբեջանական պետությանը, եւ միայն այդ դեպքում կկարողանան հարմարավետ ապրել», - հայտարարել է Ալիեւը:

President of Azerbaijan Ilham Aliyev demands compensation from companies that have extracted gold in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
This concerns the companies that have operated in Kovsakan and Karvachar, which are occupied by Azerbaijan.
“These companies have two options — either they pay compensation and accept our conditions, or the issue is solved by laws…Once again, I would like to say that they [the companies-ed.] need to recover the damage, pay the Azerbaijani state compensation, and only in that case will they be able to live comfortably,” Aliyev declared.