Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին պատերազմի հետեւանքները հաղթահարված չեն, իսկ հակամարտությունը կարգավորված չէ, քանի որ դեռեւս լուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
«Մենք աշխատելու ենք որպես Մինսկի խմբի  համանախագահ՝ այդ դիրքերից ձգտելով իրավիճակի դեէսկալացիայի, միջադեպերի վերացման, որպեսզի հնարավոր լինի դիտարկել մնացյալ հարցերը՝ պատերազմի հետեւանքների եւ մյուս խնդիրների վերջնական կարգավորումը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Լին Թրեյսին:
Անդրադառնալով անվտանգության եւ սահմանային միջադեպերի հետ կապված հարցերին՝ Թրեյսին նշել է, որ դրանց հետ կապված իր կարծիքը հայտնել է, մի քանի անգամ էլ դիրքորոշումներ են հնչել նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից. «Թերեւս գիտեք, որ ես հուլիսին այցելեցի Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածներից մեկը, որտեղ միջադեպեր էին գրանցվում, եւ ուզում եմ  հստակ նշել, որ մենք կոչ ենք անում իրավիճակի դեէսկալացիայի եւ որ հնարավորինս արագ վերջ տրվի բռնություններին»,- նշել է Լին Թրեյսին:
Դեսպանը ընդգծել է, որ այս խնդիրների լուծումը անչափ կարեւոր է հատկապես այն պատճառով, որ  քաղաքացիական անձինք հայտնվում են հակամարտության մեջտեղում եւ նրանց անվտանգությունն ու ապահովություն է վտանգվում, ուստի, այս ամենը հաշվի առնելով, այդ հարցերի լուծումը հրատապություն է ձեռք բերում:

US Ambassador to Armenia Lynne Tracy says the consequences of the recent war in Nagorno-Karabakh (Artsakh) have not been overcome, and the conflict has not been resolved because the status of Nagorno-Karabakh remains to be decided.
“We will continue to work through our position as an OSCE Minsk Group Co-Chair to work towards that goal of bringing down violence, of de-escalation so that we can get to some of the other very critical issues that need to be discussed,” she told reporters in Syunik Province, Armenpress reported.
Commenting on security issues and border incidents, the Ambassador said she has already spoken on these issues, as well as the State Department has also spoken from Washington on these issues on several occasions. “I think you may also know that in July I visited Gegharkunik [Province] and one of these border areas where there have been tensions and violence. Let me just make very clear: we are calling for de-escalation and a separation of forces to try to bring down the violence,” the US envoy said.
The US Ambassador noted that the solution of these issues is very important, especially because civilians end up in the middle of the conflict and are being affected in terms of their safety and security in their own homes. “This is why there is such urgency in addressing these issues,” Lynne Tracy added.