Հայաստանն ու Իրանը օգոստոսի 19-ին ստորագրել են համագործակցության մի շարք փաստաթղթեր։
Մասնավորապես, ստորագրվել են Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 2025-2027 թվականների քաղաքական խորհրդակցությունների մասին հուշագիր, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և Իրանի ստանդարտացման ազգային կազմակերպության միջև ստանդարտացման, հավատարմագրման, համապատասխանության գնահատման և տեխնիկական կարգավորման ոլորտներում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։
Հայաստանը և Իրանը նաև ստորագրել են 2025-2029 թվականների մասնագիտական կրթության և վերապատրաստման ոլորտում համագործակցության, քաղաքաշինության ոլորտում համագործակցության, թանգարանների համագործակցության, բժշկական սարքավորումների կարգավորման և կինոյի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրեր։
Բացի այդ, կողմերը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի ազգային արխիվի և Իրանի ազգային գրադարանի և արխիվի միջև։

Armenia and Iran on Tuesday signed a number of cooperation document. This took place during the current visit of Iranian President Masoud Pezeshkian to Armenia.
In particular, a memorandum of understanding on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Iran for 2025-2027, as well as a memorandum of understanding on cooperation in standardization, accreditation, conformity assessment, and technical regulation between the Ministry of Economy of Armenia and the Iran National Standards Organization were signed.
Also, Armenia and Iran signed memorandums of understanding on cooperation in vocational education and training for 2025-2029, cooperation in urban development, cooperation in museums, regulation of medical equipment, and cooperation in cinema.
In addition, the parties signed a memorandum of understanding between the National Archives of Armenia and the National Library and Archives of Iran.