Ապրիլի 29-ին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցութան նախագահ Սամվել Կարապետյանն ընդունել է «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորման ներկայացուցիչներին։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի և «Ապրելու երկիր» կուսակցության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները: Այս մասին հայտնում է «ՀայաՔվե»-ն։
Հանդիպման ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի ներկայությամբ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի համակարգող-ներկայացուցիչ Նարեկ Կարապետյանը և «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր, որով կողմերը հանձն են առել միավորելու իրենց ջանքերը՝ Ազգային ժողովի 2026 թ․ հունիսի 7-ի ընտրությունների միջոցով հասնելու գործող վարչախմբի հեռացմանը և նոր ազգային իշխանության ձևավորմանը։
Այդ նպատակով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը և «ՀայաՔվե» միավորումը համաձայնել են միասին իրականացնել նախընտրական քարոզարշավը՝ ելնելով իրենց քաղաքական ծրագրերի առավելագույն համադրումից, ինչպես նաև՝ համատեղ իրականացնել ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկողությունը։

On April 29, Samvel Karapetyan, the chairman of the "Strong Armenia" party, received representatives of the "HayaKve" national civic initiative. Members of the leadership of the "Strong Armenia" alliance and the "Country for Living" party were also present at the meeting, as reported by "HayaKve."
During the meeting and in the presence of Samvel Karapetyan, the coordinator-representative of the "Strong Armenia" alliance, Narek Karapetyan, and the coordinator of the "HayaKve" national civic initiative, Avetik Chalabyan, signed a memorandum of cooperation. Through this agreement, the parties committed to joining forces to achieve the removal of the current administration and the formation of a new national government via the National Assembly elections scheduled for June 7, 2026.
To this end, the "Strong Armenia" alliance of parties and the "HayaKve" initiative agreed to conduct a joint election campaign based on the maximum alignment of their political programs, as well as to jointly monitor the legality of the electoral process.