Եվրամիությունը հույս ունի Հայաստանը պոկել վստահելի անվտանգության համակարգից և կայուն տնտեսական կապերից՝ թաքնվելով «գործընկերության խորացման», «բարեփոխումներին աջակցության», «ժողովրդավարության աջակցության» գեղեցիկ կարգախոսների հետևում։ Այդ մասին «Իզվեստիային» հայտնել են Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի վարչությունում։
«Արդեն բազմիցս խոսել ենք Հարավային Կովկասում և Հայաստանի նկատմամբ Բրյուսելի իրական նպատակների մասին։ «Գործընկերության խորացման», «բարեփոխումներին աջակցության», «ժողովրդավարության աջակցության» գեղեցիկ կարգախոսների հետևում թաքնված է միանգամայն պրագմատիկ հաշվարկ՝ հանրապետությունը պոկել վստահելի անվտանգության համակարգից և կայուն տնտեսական կապերից։ Ընդ որում, այն գործիքներին, որոնք տասնամյակներ շարունակ ապահովել են երկրի կայունությունը, որևէ հստակ այլընտրանք չի առաջարկվում», — հայտարարել են գերատեսչությունում։
Եվրոպացի պաշտոնյաներն ընդունում են, որ Հայաստանի՝ ԵՄ-ին հիպոթետիկ անդամակցության ճանապարհը մեկ տասնամյակից պակաս չէ, և վերջնական արդյունքի երաշխիքներ չկան։ Իսկ ահա քաղաքական կամքից կախվածության մեջ ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրները հայտնվում են շատ արագ, նշել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում։
Դիվանագետները հավելել են, որ Երևանը մնում է Մոսկվայի դաշնակիցը՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) լիիրավ անդամ։
«Սակայն չենք կարող աչք փակել այն քայլերի վրա, որոնք, ըստ էության, հակասում են նրա պարտավորություններին՝ թե՛ երկկողմանի, թե՛ ընդհանուր բազմակողմ ձևաչափերի շրջանակում։ Հույս ունենք, որ հայկական ղեկավարությունում չեն հարմարվի օտար աշխարհաքաղաքական խաղերին, այլ առաջնահերթ կհամարեն հենց հանրապետության երկարաժամկետ ազգային շահերը։
Համարում ենք, որ Երևանը թույլ չի տա ԵՄ-ի ներկայացուցիչներին օգտագործել մեր հայ դաշնակիցների հետաքրքրվածությունը արտաքին տնտեսական կապերի ընդլայնման նկատմամբ՝ վնաս հասցնելու ձևավորված քաղաքական, պատմական, մարդասիրական և տնտեսական կապերին», — եզրափակել են ԱԳՆ-ում։

Евросоюз (ЕС) рассчитывает вырвать Армению из надежной системы безопасности и устойчивых экономических связей, прикрываясь красивыми лозунгами об «углублении партнерства», «помощи реформам», «поддержке демократии». Об этом «Известиям» заявили в департаменте информации и печати МИД России.
«Уже не раз говорили об истинных целях Брюсселя на Южном Кавказе и в отношении Армении. За красивыми лозунгами об «углублении партнерства», «помощи реформам», «поддержке демократии» скрывается вполне прагматичный расчет: вырвать республику из надежной системы безопасности и устойчивых экономических связей. При этом никакой внятной альтернативы тем инструментам, которые на протяжении десятилетий обеспечивали стабильность страны, не предоставляется», — заявили в ведомстве.
Как признают сами еврочиновники, путь к гипотетическому членству Армении в ЕС — это вопрос не одного десятилетия, и гарантий конечного результата нет. А вот в зависимость от политической воли Брюсселя страны-кандидаты попадают очень быстро, заметили в МИД России.
Дипломаты добавили, что Ереван остается союзником Москвы, полноправным членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Однако не можем закрывать глаза на шаги, которые, по сути, идут вразрез с его обязательствами как в двустороннем плане, так и в рамках общих многосторонних форматов. Надеемся, что в армянском руководстве не будут подстраиваться под чужие геополитические игры, а поставят во главу угла долгосрочные национальные интересы самой республики. Рассчитываем, что Ереван не позволит ЕСовцам использовать заинтересованность наших армянских союзников в расширении внешнеэкономических контактов для нанесения ущерба сложившимся политическим, историческим, гуманитарным и экономическим связям», — заключили в МИД.