Իրանի Իսլամական Հանրապետության Տեղեկատվության (հետախուզության) նախարարությունը հայտարարել է, որ արտաքին հակառակորդները, բաց ռազմական ագրեսիայի միջոցով իրենց նպատակներին հասնելու հարցում ձախողվելուց հետո, այժմ ակտիվացնում են երկիրը ապակայունացնելու փորձերը՝ տնտեսական ճնշման, կիբերհարձակումների, ահաբեկչության և հոգեբանական պատերազմի միջոցով։
Չորեքշաբթի հրապարակված գերատեսչության պաշտոնական հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ թշնամական տերությունները ձգտում են ռազմի դաշտում իրենց պարտությունները փոխհատուցել Իրանի դեմ «թաքնված հետախուզական-անվտանգային պատերազմի» սրմամբ։
«Սովորական պատերազմում պարտություն կրած թշնամին փորձում է իր համար գոնե ինչ-որ արդյունքներ ապահովել, թեկուզ «փափուկ պատերազմի» (soft war) մեթոդներով», — նշվում է փաստաթղթում։
Նախարարությունում հավելել են, որ վերջին զինված հակամարտության ընթացքում հակառակորդները բացահայտ հետապնդում էին պետական կարգի տապալման և Իրանի մասնատման նպատակներ, սակայն չկարողացան իրագործել այդ ծրագրերը ուղիղ ռազմական հարվածների միջոցով։
Տեղեկատվության նախարարության վերլուծության համաձայն՝ այժմ Իսլամական Հանրապետության հակառակորդներն իրենց հիմնական ուշադրությունը տեղափոխել են «փափուկ, կոգնիտիվ և հիբրիդային պատերազմի ոլորտում դավադրությունների» վրա, որոնք ուղղված են պետության ներքին կայունությունը խաթարելուն։
Գերատեսչությունը նշել է թշնամական գործունեության մի քանի հիմնական ուղղություններ.
Տնտեսական սաբոտաժ․ պատժամիջոցային ճնշման ուժեղացում, ինչպես նաև գնաճի և ապրանքային պակասի միտումնավոր օգտագործում՝ սոցիալական անկարգություններ հրահրելու համար։ Այդ նպատակով, ինչպես պնդվում է, ներգրավվում են «թշնամու գործակալներ և արտասահմանյան վարձու պարսկերենալեզու մեդիա»։
Ներքին հակամարտությունների հրահրում․ էթնիկ և կրոնական լարվածություն սադրելու փորձեր՝ Իրանի տարբեր էթնիկ խմբերի և պաշտոնապես ճանաչված դավանանքների միջև ազգային միասնությունը թուլացնելու նպատակով։
Տեղեկատվական պատերազմ․ նախարարությունը նաև խիստ դատապարտել է արտասահմանյան պարսկերենալեզու հեռարձակողների գործունեությունը, այդ թվում՝ BBC Persian, Voice of America («Ամերիկայի ձայն») և Iran International-ը՝ նրանց մեղադրելով երկրի դեմ իրականացվող քայքայիչ գործողություններին ուղիղ տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերելու մեջ։
Նախարարության հայտարարությունը նաև նախազգուշացում է պարունակում այն մասին, որ «սիոնիստների կողմից աջակցվող ահաբեկչական խմբավորումները» տեղափոխվում են՝ դիվերսիոն գործողություններ և հարձակումներ իրականացնելու սահմանամերձ շրջանների, մասնավորապես՝ Իրանի հյուսիս-արևմուտքի և հարավ-արևելքի դեմ։ Հետախուզության տվյալներով՝ այդ խմբավորումները նախկինում փորձել էին համակարգված ցամաքային հարձակումներ իրականացնել վերջին պատերազմի ընթացքում, սակայն հետ էին շպրտվել Իրանի Զինված ուժերի կողմից այն բանից հետո, երբ հետախուզական գործողությունները թույլ էին տվել բացահայտել նրանց դիրքերը։
Որպես ներկա փուլում ազգային անվտանգության հիմնական սպառնալիքներ՝ գերատեսչությունն առանձնացրել է.
Պատվերով սպանությունների և դիվերսիաների կազմակերպումը,
Զենքի մաքսանենգ տեղափոխումը երկրի տարածք,
Մասշտաբային կիբերհարձակումները,
Ապօրինի կապի միջոցների, ներառյալ Starlink արբանյակային ինտերնետի տերմինալների, անօրինական ներմուծումն ու տարածումը։

Министерство информации (разведки) Исламской Республики Иран заявило, что внешние противники, потерпев неудачу в достижении своих целей путем открытой военной агрессии, теперь активизируют попытки дестабилизировать страну с помощью экономического давления, кибератак, терроризма и психологической войны.
В официальном заявлении ведомства, опубликованном в среду, подчеркивается, что враждебные державы стремятся компенсировать свои поражения на поле боя за счет эскалации «скрытой разведывательно-безопасностной войны» против Ирана.
«Враг, потерпевший поражение в конвенциональной войне, пытается добиться хоть каких-то результатов для себя, пусть даже методами «мягкой войны» (soft war)», — отмечается в документе.
В министерстве добавили, что в ходе недавнего вооруженного конфликта противники открыто преследовали цели по свержению государственного строя и расчленению Ирана, однако не смогли реализовать эти планы с помощью прямых военных ударов.
Согласно анализу Министерства информации, сейчас противники Исламской Республики переключили основное внимание на «заговоры в сфере мягкой, когнитивной и гибридной войны», направленные на подрыв внутренней стабильности государства.
Ведомство обозначило несколько ключевых направлений враждебной деятельности:
• Экономический саботаж: Усиление санкционного давления, а также намеренное использование инфляции и товарного дефицита для провоцирования социальных волнений. Для этого, как утверждается, задействуются «вражеские агенты и зарубежные наемные персоязычные медиа».
• Разжигание внутренних конфликтов: Попытки спровоцировать этническую и религиозную напряженность с целью ослабления национального единства среди различных этнических групп Ирана и официально признанных конфессий.
• Информационная война: Министерство также резко осудило деятельность зарубежных персоязычных вещателей, включая BBC PersianVoice of America («Голос Америки») и Iran International, обвинив их в прямой информационной поддержке подрывных операций против страны.
В заявлении министерства также содержится предупреждение о том, что «поддерживаемые сионистами террористические группировки» перебрасываются для проведения диверсионных операций и нападений на приграничные районы, в частности, на северо-западе и юго-востоке Ирана. По данным разведки, эти группировки ранее пытались предпринять скоординированные наземные атаки во время недавней войны, но были отброшены Вооруженными силами Ирана после того, как разведывательные операции позволили вскрыть их позиции.
В качестве ключевых угроз национальной безопасности на текущем этапе ведомство выделило:
• Организацию заказных убийств и диверсий;
• Контрабанду оружия на территорию страны;
• Массированные кибератаки;
• Незаконный ввоз и распространение нелегальных средств связи, включая терминалы спутникового интернета Starlink.