Ալբանիայում շարունակվում են բողոքի ցույցերն ընդդեմ էլիտար հանգստավայրի կառուցման, որը կապված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների ներդրումային ընկերության հետ, գրում է The Guardian-ը։
Ակցիայի մասնակիցների՝ երկրի վարչապետ Էդի Ռամայի՝ հնարավոր լուծումները քննարկելու առաջարկը մերժելուց հետո բողոքի շարժումն, ըստ հաղորդումների, հնարավոր է ավելի ուժգնանա։
Հազարավոր մարդիկ արդեն երրորդ օրն անընդմեջ դուրս են գալիս Տիրանայի փողոցներ։ Ցուցարարների մի մասը ակցիաների ժամանակ օգտագործում է փչովի ֆլամինգոներ՝ որպես հնարավոր էկոլոգիական վնասի խորհրդանիշ։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջում են դադարեցնել շուրջ 1,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ նախագիծը, որի շինարարությունն արդեն սկսվել է երկրի հարավում՝ մի շրջանում, որը համարվում է Միջերկրական ծովի ամենախոցելի էկոլոգիական գոտիներից մեկը։
Ըստ էկոլոգիական կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Ալբանիայի խոշորագույն բնապահպանական խմբի ղեկավարության՝ նախագծի իրականացման գործընթացն ուղեկցվել է թափանցիկության, հանրային քննարկումների և թույլտվությունների վերաբերյալ հասանելի փաստաթղթերի բացակայությամբ։ Ակտիվիստները հայտարարում են, որ պատրաստ են քննարկել իրավիճակը միայն շինարարական աշխատանքների դադարեցման և բնական միջավայրի վերականգնման պայմանով։
Վարչապետ Էդի Ռաման, ընդհակառակը, պաշտպանում է նախագիծը՝ այն անվանելով կարևոր քայլ երկրի տնտեսական զարգացման և բարձր մակարդակի ներդրումների ու զբոսաշրջության համար գրավիչ ուղղության վերածվելու ճանապարհին։ Նա բողոքողներին առաջարկել է հանդիպել, սակայն հայտարարել է, որ շինարարությունը ոչ մի պարագայում չի դադարեցվելու։
Նախագիծն ընդգրկում է մի տարածք, որը ներառում է Սազան կղզին՝ Ալբանիայի միակ կղզին, ինչպես նաև ազգային ծովային պարկի ափամերձ և ճահճային էկոհամակարգերը։ Բնապահպանները զգուշացնում են, որ շինարարության գոտում բնակվում են հազվագյուտ տեսակներ, դրանց թվում՝ միջերկրածովյան փոկ-վանականը, ինչպես նաև ավելի քան 200 տեսակի թռչուններ, որոնցից շատերն անհետացման եզրին են։
Ակտիվիստները հայտնում են նաև ցանկապատերի, պահպանության և ծանր տեխնիկայի կիրառմամբ շինարարական աշխատանքների մեկնարկի մասին, ինչը, ըստ նրանց, հանգեցրել է բնական ավազաբլուրների ու ափամերձ անտառների ոչնչացմանը և տարածքին տեղի բնակիչների հասանելիության սահմանափակմանը։
Հակամարտության ֆոնին Ալբանիայի հակակոռուպցիոն դատախազությունը հետաքննություն է սկսել պահպանվող բնական տարածքներին առնչվող օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ։
Կառուցապատող ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ նախագիծն իրականացվելու է էկոլոգիական չափանիշների պահպանմամբ և ուղղված է տարածաշրջանի համար աշխատատեղերի ու երկարաժամկետ տնտեսական օգուտների ստեղծմանը։

В Албании продолжаются протесты против строительства элитного курортного комплекса, связанного с инвестиционной компанией Джареда Кушнера, зятя президента США Дональда Трампа, пишет The Guardian.
После того как участники акций отвергли предложение премьер-министра страны Эди Рамы обсудить возможные решения, протестное движение, по сообщениям, может усилиться.
Тысячи людей уже третий день подряд выходят на улицы Тираны. Часть демонстрантов использует на акциях надувных фламинго как символ возможного экологического ущерба. Участники протестов требуют остановить проект стоимостью около 1,6 млрд долларов, строительство которого уже началось на юге страны в районе, считающемся одной из наиболее экологически уязвимых зон Средиземноморья.
По словам экологических организаций, в частности руководства крупнейшей природоохранной группы Албании, процесс реализации проекта сопровождался отсутствием прозрачности, общественных консультаций и доступной документации по разрешениям. Активисты заявляют, что готовы обсуждать ситуацию только при условии остановки строительных работ и восстановления природной среды.
Премьер-министр Эди Рама, напротив, защищает проект, называя его важным шагом в экономическом развитии страны и её превращении в привлекательное направление для инвестиций и туризма высокого уровня. Он предложил встретиться с протестующими, однако заявил, что строительство не будет остановлено ни при каких условиях.
Проект охватывает территорию, включающую остров Сазан — единственный остров Албании, а также прибрежные и болотные экосистемы национального морского парка. Экологи предупреждают, что в зоне строительства обитают редкие виды, включая средиземноморского тюленя-монаха, а также более 200 видов птиц, многие из которых находятся под угрозой исчезновения.
Активисты также сообщают о начале строительных работ с использованием ограждений, охраны и тяжёлой техники, что, по их словам, привело к уничтожению природных дюн и прибрежных лесов и ограничению доступа местных жителей к территории.
На фоне конфликта антикоррупционная прокуратура Албании начала расследование изменений законодательства, связанных с охраняемыми природными территориями.
Представители девелоперской компании заявляют, что проект будет реализован с соблюдением экологических стандартов и направлен на создание рабочих мест и долгосрочной экономической выгоды для региона.