2026 թվականի մայիսին օդի միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում կազմել է 9․0 °C, որը նորմայից ցածր է 1․0°C-ով։ Տեղումների ամսական քանակը Հայաստանի տարածքում կազմել է 70․4 մմ կամ նորմայի 88.5 %-ը։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ–ից։
Մայիս ամսվա ամենացածր ջերմաստիճանը դիտվել է ամսի 9-ին Գավառում՝ -3․2 °C, իսկ ամենաբարձր ջերմաստիճանը մայիսի 28-ին՝ Մեղրիում՝ 33․5 °C։
Մայիսի առաջին տասնօրյակին օդի ջերմաստիճանը մոտ էր նորմային, իսկ երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներին օրական ջերմաստիճանները ցածր էին նորմայից միջինը 1 աստիճանով։
Մայիսը համարվում է ամենատեղումնառատ ամիսը Հայաստանում։ Ամսական տեղումների զգալի մասը դիտվել է մայիսի երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներին։ Առանձին օրեր հանրապետության նախալեռնային և լեռնային շրջաններում դիտվեց կարկուտ՝ մայիսի 4-ին, 6-ին, 13-ին, 22-ին և 29-ին։ Ստեփանավանում մայիսի 4-ին գրանցված կարկտի տրամագիծը կազմել է 14 մմ։
Մայիսի 31-ի դրությամբ ձնածածկույթը պահպանվել է միայն բարձր լեռնային գոտում։ Համաձայն Արագած բարձր-լեռնային օդերևութաբանական կայանի դիտարկումների՝ ծովի մակարդակից 3229 մետր բարձրության վրա, մայիսի 31-ին ձյան շերտի բարձրությունը կազմել է 258 սմ։
1935 թվականից իրականացվող դիտարկումների տվյալների համաձայն ամենատաք մայիսը դիտվել է 2021 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել էր 12․5 °C, իսկ ամենացուրտը՝ 1956 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել էր 7․1 °C։
Ամենախոնավ մայիսը դիտվել է 1936 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմել էր 186․6 մմ, իսկ ամենաչորը դիտվել է 1989 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմել էր 39․5 մմ։
Կլիմայի փոփոխության գնահատականները ցույց են տալիս, որ մայիս ամսվա միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում բարձրացել է 0․7 °C-ով 1935-2026 թթ․ ժամանակահատվածում, իսկ տեղումները նվազել են մոտ 27 %-ով։

Средняя температура воздуха в Армении в мае 2026 года составила 9,0 °C, что на 1,0 °C ниже нормы. Месячное количество осадков на территории Армении составило 70,4 мм или 88,5 % нормы.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга», самая низкая температура в мае была зафиксирована 9 мая в Гаваре – -3,2 °C, а самая высокая 28 мая в Мегри - 33,5 °C.
В первой декаде мая температура воздуха была близка к норме, а во второй и третьей декадах суточные температуры были в среднем на 1 градус ниже нормы.
Май считается самым дождливым месяцем в Армении. Значительная часть месячных осадков наблюдалась во второй и третьей декадах мая. В отдельные дни в предгорных и горных районах республики наблюдался град – 4, 6, 13, 22 и 29 мая. В Степанаване 4 мая диаметр зафиксированного града составил 14 мм.
По состоянию на 31 мая, снежный покров сохранялся лишь в высокогорной зоне. Согласно наблюдениям высокогорной метеорологической станции Арагац, на высоте 3229 м. над уровнем моря, 31 мая высота снежного покрова составила 258 см.
Согласно данным наблюдений, проводимых с 1935 года, самый теплый май был в 2021 году, когда средняя месячная температура воздуха составила 12,5 °C, а самый холодный – в 1956 году, когда средняя месячная температура воздуха составила 7,1 °C.
Самый влажный май наблюдался в 1936 году, когда количество осадков составило 186,6 мм, а самый сухой – в 1989 году, когда количество осадков составило 39,5 мм.
Оценки изменения климата показывают, что средняя температура мая в Армении повысилась на 0,7 °C за период 1935-2026 гг., а количество осадков сократилось примерно на 27 %.