Հունիսի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց «Save Armenia» կազմակերպության պատվիրակությանը՝ գլխավորությամբ գործադիր տնօրեն դոկտոր Փոլ Մյուրեյի։
Հանդիպմանը ներկա էին Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի միջեկեղեցական հարաբերությունների տնօրեն և թեմական պատվիրակ Գերաշնորհ Տ․ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը և Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական բաժնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը։։Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ Վեհափառ Հայրապետն իր օրհնությունն ու գնահատանքը բերեց պատվիրակության անդամներին՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, կրոնական ազատության և ժողովուրդների միջև երկխոսության խթանման ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունների համար։ Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ անդրադարձավ կազմակերպության կողմից գործադրվող ջանքերին՝ ի նպաստ Հայաստանին և հայ ժողովրդին առնչվող հիմնահարցերի բարձրաձայնման և միջազգային հարթակներում դրանց պատշաճ ներկայացման ուղղությամբ՝ հատկապես մեր երկրի համար դժվարին այս ժամանակներում։
Հանդիպմանը Հայոց Հայրապետն անդրադարձ կատարեց Եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների ներկա իրավիճակին, բռնի տեղահանված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների ազատ արձակման, ինչպես նաև Արցախի հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին։
Խոսելով Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր, կրթադաստիարակչական և ազգապահպան առաքելության մասին՝ Հայոց Հովվապետն ընդգծեց, որ Եկեղեցին իր ծառայությունն է իրականացնում ի խնդիր հայորդիների հոգևոր կյանքի զորացման, ազգային միասնության ամրապնդման և հասարակական կյանքում հոգևոր-բարոյական արժեքների հաստատման։
Դոկտոր Փոլ Մյուրեյը շնորհակալություն հայտնեց Նորին Սրբությանը ընդունելության համար՝ ներկայացնելով պատվիրակության այցի նպատակը և վերահաստատելով կազմակերպության պատրաստակամությունը՝ զորակցելու Հայոց Եկեղեցուն ու հայ ժողովրդին և ըստ ամենայնի նպաստելու Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացներին՝ ընդգծելով, որ տևական խաղաղությունը պետք է խարսխված լինի արդարության, ժողովուրդների իրավունքների հարգման և արժանապատիվ համակեցության սկզբունքների վրա։

Католикос всех армян Гарегин Второй 17 июня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял делегацию организации «Save Armenia» во главе с исполнительным директором доктором Полом Мюрреем.
На встрече присутствовали директор Отдела внешних связей и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина Высокопреосвященный архиепископ Натан Ованнисян, директор межцерковных отношений Восточной епархии Армянской церкви США и епархиальный делегат Высокопреосвященный архиепископ Виген Айказян, а также директор Межцерковного отдела Первопрестольного Святого Эчмиадзина преподобный архимандрит Гарегин Амбарцумян.
Приветствуя визит гостей в Армению и Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Верховный Патриарх передал членам делегации свое благословение и признательность за осуществляемые инициативы в сфере защиты прав человека, религиозной свободы и содействия диалогу между народами.
Его Святейшество с удовлетворением отметил усилия организации, направленные на поднятие и надлежащее представление на международных площадках ключевых вопросов, касающихся Армении и армянского народа, особенно в это трудное для нашей страны время.
Во время встречи глава Армянской церкви коснулся нынешней ситуации в отношениях Церковь-государство, вопросов защиты прав насильственно перемещённых арцахских армян, освобождения армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, а также сохранения армянского духовного и культурного наследия Арцаха.
Говоря о духовной, просветительско-воспитательной и национально-сохраняющей миссии Армянской Апостольской Святой Церкви, Предстоятель армян подчеркнул, что Церковь осуществляет своё служение ради укрепления духовной жизни чад армянского народа, упрочения национального единства и утверждения духовно-нравственных ценностей в общественной жизни.
Доктор Пол Мюррей поблагодарил Его Святейшество за приём, представив цель визита делегации и подтвердив готовность организации оказывать поддержку Армянской церкви и армянскому народу, а также всемерно содействовать преодолению вызовов, стоящих перед Арменией.
В ходе беседы также были затронуты процессы установления мира в регионе, при этом было подчеркнуто, что прочный мир должен основываться на принципах справедливости, уважения прав народов и достойного сосуществования.