ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ուրբաթ մասնակցել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև շրջանակային համաձայնագրի հայտարարմանը, որը կողմերն անվանել են առաջին քայլը դեպի խաղաղություն՝ Իսրայելի և «Հըզբոլլահ» շարժման միջև ամիսներ տևած հակամարտությունից հետո։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Վաշինգտոնում՝ Ռուբիոյի մասնակցությամբ, ԱՄՆ-ում Իսրայելի դեսպան Յեհիել Լայտերը և ԱՄՆ-ում Լիբանանի դեսպան Նադա Համադե Մոավադը։ Կողմերի ներկայացուցիչները համաձայնագիրը ներկայացրել են որպես հիմք հետագա բանակցությունների համար, սակայն գործարքի մանրամասները չեն բացահայտվել։
Նշվում է, որ «Հըզբոլլահը» չի մասնակցել բանակցություններին, իսկ Լիբանանում շարժման ներկայացուցիչներից մեկը զգուշացրել է ներքին հակամարտության վտանգի մասին։
Ավելի ուշ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ շրջանակային փաստաթուղթը լիբանանյան ուժերին հնարավորություն կտա ապագայում վերադարձնել հսկողությունը այն տարածքների նկատմամբ, որոնք գտնվում են իսրայելցի զինվորականների կառավարման ներքո։
ԱՄՆ-ում Լիբանանի դեսպան Նադա Համադե Մոավադը հայտարարել է, որ համաձայնագիրը «առաջին քայլն է Լիբանանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերականգնման, մշտական հրադադարի ապահովման, մարդկանց իրենց հողեր վերադարձնելու և խաղաղության, անվտանգության ու բարգավաճման հասնելու ճանապարհին»։

Госсекретарь США Марко Рубио в пятницу принял участие в объявлении рамочного соглашения между Израилем и Ливаном, которое стороны назвали первым шагом к миру после месяцев конфликта между Израилем и движением «Хезболла».
Документ был подписан в Вашингтоне при участии Рубио послом Израиля в США Йехиэлем Лайтером и послом Ливана в США Надой Хамаде Моавад. Представители сторон представили соглашение как основу для дальнейших переговоров, однако подробности сделки раскрыты не были.
Отмечается, что «Хезболла» не принимала участия в переговорах, а один из представителей движения в Ливане предупредил о риске внутреннего конфликта.
Позже премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что рамочный документ позволит ливанским силам в будущем вернуть контроль над территориями, находящимися под управлением израильских военных.
Посол Ливана в США Надa Хамаде Моавад заявила, что соглашение является «первым шагом на пути к восстановлению суверенитета и территориальной целостности Ливана, обеспечению постоянного прекращения огня, возвращению людей на свои земли и достижению мира, безопасности и процветания».