Այսօր տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի շինարարության մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել են ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամադիին, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ և այլ հյուրեր։ Հայտնում են ՀՀ ՏԿԵՆ–ից։
Հյուրերը նախ շրջայց են կատարել Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածի արդեն իսկ փորված երկու թունելներում, ծանոթացել կատարված հսկայածավալ աշխատանքին։
Շրջայցից հետո տեղի է ունեցել Քաջարանի թունելի կառուցման պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը։
Քաջարանի թունելի կառուցումը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու փուլերից մեկն է, որը հնարավորություն կտա ամբողջությամբ գործարկել Հյուսիս-հարավի առաջնահերթ համարվող հարավային հատվածի մեծ մասը։
Քաջարանի թունելի կառուցմամբ ներկայում գործող երթուղին կկրճատվի մոտ 14 կմ-ով, տրանսպորտային միջոցների միջին արագությունը 50 կմ/ժ-ից կհասնի 80 կմ/ժ-ի, մոտ 40 րոպեով կկրճատվի երթեւեկության ժամանակը։
Թունելի միջոցով կշրջանցվի ծովի մակերեւույթից 2535 մ բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքը, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի ճանապարհային անվտանգության մակարդակը, ինչպես նաեւ հնարավորություն կստեղծի խուսափել ձմռանը Մեղրու լեռնանցքի անցանելիության ապահովման հետ կապված դժվարություններից։
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրն իրականացվելու է Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամի կողմից հատկացված 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներով եւ շուրջ 195 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի Հանրապետության համաֆինանսավորմամբ։
Շինարարական աշխատանքները կսկսվեն 2026 թվականին եւ նախատեսվում է ավարտել 6 տարվա ընթացքում:
Ծրագրի շրջանակներում կկառուցվի ոչ միայն Քաջարանի թունելը՝ 7,2 կմ ընդհանուր երկարությամբ, այլեւ շուրջ 4 կմ մոտեցնող ճանապարհներ:
Թունելի ներսում կառուցվելիք ճանապարհը կունենա երկու երթեւեկելի գոտի եւ մայթեր՝ 10.6 մետր ընդհանուր լայնությամբ։
Տրանսպորտային միջոցների արտակարգ կանգառներն ապահովելու նպատակով յուրաքանչյուր 250 մետրը մեկ նախատեսվում է թունելի երթեւեկելի գոտու լրացուցիչ 3 մետր խորությամբ լայնացում։ Արտակարգ իրավիճակների դեպքում տարհանման նպատակով թունելի տակ կկառուցվի նաեւ ելք։
Քաջարանի թունելի եւ մոտեցնող ճանապարհների կառուցման համար պայմանագիր է կնքվելու իրանական «Աբատ Ռահան Պարս Ինթերնեյշնլ Գրուպ» եւ «Թունել Սադ Արիանա» համատեղ ձեռնարկության հետ։
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից։

Сегодня состоялась официальная церемония начала строительства Каджаранского тоннеля, в которой приняли участие вице-президент Ирана Сейед Хамид Пурмохаммади, вице-премьер Армении Мгер Григорян, министр территориального управления и инфраструктур РА Давид Худатян, представители дипломатического корпуса, депутаты НС и другие гости. Об этом сообщают в Министерстве территориального управления и инфраструктур республики.
Гости сначала осмотрели два уже пробитых тоннеля на 32-километровом участке дороги Каджаран-Агарак, ознакомились с выполненным огромным объёмом работ.
После осмотра состоялась торжественная церемония подписания контракта на строительство Каджаранского тоннеля.
Строительство Каджаранского тоннеля является одним из этапов автомагистрали Север-Юг, что позволит в полной мере ввести в эксплуатацию большую часть южного участка, считающегося приоритетным в рамках проекта Север-Юг.
Благодаря строительству Каджаранского тоннеля действующий в настоящее время маршрут сократится примерно на 14 км, средняя скорость транспортных средств увеличится с 50 км/ч до 80 км/ч, а время в пути сократится примерно на 40 минут.
С помощью тоннеля будет обойдён Мегринский перевал, расположенный на высоте 2535 м над уровнем моря, что значительно повысит уровень дорожной безопасности, а также создаст возможность избежать трудностей, связанных с обеспечением проходимости Мегринского перевала зимой.
Программа строительства Каджаранского тоннеля будет реализована за счёт кредитных средств в размере 200 миллионов долларов США, выделенных Евразийским фондом стабилизации и развития, а также софинансирования Республики Армения в размере около 195 миллионов долларов США.
Строительные работы начнутся в 2026 году и, как предусмотрено, завершатся в течение 6 лет.
В рамках программы будет построен не только Каджаранский тоннель общей протяжённостью 7,2 км, но и около 4 км подъездных дорог.
Дорога, которая будет построена внутри тоннеля, будет иметь две полосы движения и тротуары общей шириной 10,6 метра.
Для обеспечения аварийных остановок транспортных средств через каждые 250 метров предусмотрено дополнительное расширение полосы движения в тоннеле глубиной 3 метра. В случае чрезвычайных ситуаций под тоннелем также будет построен выход для эвакуации.
Для строительства Каджаранского тоннеля и подъездных дорог будет заключён контракт с совместным предприятием иранских компаний «Abad Rahan Pars International Group» и «Tunnel Sadd Ariana».
Программа строительства Каджаранского тоннеля финансируется Евразийским фондом стабилизации и развития и правительством Республики Армения.