Թուրքիայի քաղաքներում հարյուրավոր մարդիկ դուրս են եկել փողոցներ այն բանից հետո, երբ Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել փակել քրդական Ժողովրդավարական հասարակություն կուսակցությունը։ Շուրջ հազար մարդ բողոքի ցույց է կազմակերպել Դիարբեքիրում։ Ցուցարարները վառվող շշեր են նետել ոստիկանների ուղղությամբ։ Ի պատասխան նրանց գործողությունների՝ ոստիկաններն արցունքաբեր գազ եւ ջրցան մեքենաներ են կիրառել։
Հաքքարիում խաղաղ ցույցը վեր է ածվել ոստիկանների հետ բախման։ Ցուցարարները ոստիկանների ուղղությամբ քարեր եւ վառվող շշեր են նետել, կոտրել են խանութների ցուցափեղկեր եւ աղբամաններ են այրել։ Ոստիկաններն այստեղ եւս արցունքաբեր գազ եւ ջրցան մեքենաներ են կիրառել։ Տասնյակ մարդիկ ձերբակալվել են։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը 4-օրյա քննարկումներից հետո որոշում է կայացրեց, որ հիշյալ կուսակցությունը պետք է փակվի։ Թուրքիայի ՍԴ նախագահ Հաշիմ Քըլըչը հայտնել է, որ կուսակցության փակման որոշումը կապված է կուսակցության՝ PKK-ի հետ կապեր ունենալու, Թուրքիայի անբաժանելիության սկզբունքին վնասներ հասցնելու հետ։ Նրա խոսքով, «Ժողովրդավարական հասարակություն» կուսակցության ղեկավար Ահմեդ Թուրքը եւ իր բազմաթիվ այլ կուսակիցներ զրկվել են քաղաքականությամբ զբաղվելու իրավունքից։ Բացի այդ, պետությունը կբռնագրավի հիշյալ կուսակցության գույքը եւ այլ միջոցներ։ Դեկտեմբերի 11-ի քննարկումը տեւել է 8 ժամ։
NEWS.am-ը հիշեցնում է, որ Թուրքիայի գլխավոր դատախազությունը տվյալ կուսակցությունը փակելու հայցը ներկայացրել է 2007 թվականի նոյեմբերի 16-ին։ «Ժողովրդավարական հասարակություն» կուսակցությունը մեղադրվում է Թուրքիան մասնատելուն միտված գործողությունների մեջ։ Հայցում պահանջվում է կուսակցության 221 անդամներին զրկել քաղաքական գործունեության իրավունքից։ Հայցադիմումում ներկայացված է 141 պատճառ, որի համար անհրաժեշտ է փակել հիշյալ կուսակցությունը։
Նշենք, որ հիշյալ կուսակցության անդամները թուրքական խորհրդարանում պարբերաբար հանդես են գալիս հայերի օգտին հայտարարություններով։ Օրինակ, այդ կուսակցության երիտասարդ պատգամավոր Սելահեթին Դեմիրթաշը Թուրքիայի խորհրդարանում հայ-թուրքական ստորագրված արձանագրությունների քննարկումների ժամանակ մեղադրել է Թուրքիայի իշխանություններին հայերի կոտորածները դասագրքերում չզետեղելու եւ դրա փոխարեն սխալ տեղեկություններ տալու մեջ։

Hundreds of people are holding rallies in different cities of Turkey after the Turkish Constitutional Court’s decision to dissolve the Kurdish Democratic Society Party (DTP). Around thousand people organized protest acts in Diyarbakir. The protesters threw Molotov cocktails at the police. In response, policemen used tear gas and water cannons.
A peaceful rally in the Turkish city of Hakkari turned into clashes with police. People threw stones and Molotov cocktails at the law enforcement officers. Protesters smashed shop-windows and burnt trash-cans. The local police used water cannons and tear gas to quiet the protesters. Dozens of people were arrested.
As NEWS.am reported previously, Turkish Constitutional Court decided to dissolve Kurdish Democratic Society Party (DTP).President of Constitutional Court Hasim Kilic said that the reason is the DTP’s cooperation with the Kurdish Workers' Party (PKK), as well as a threat to Turkey’s territorial integrity. According to Kilic, DTP leader Ahmed Turk and his party colleagues lost the right to be engaged in politics. Moreover, the state forfeits the property and other funds of the party. The discussion lasted for 8 hours in CC, December 11.
The Chief Prosecutor's Office of Turkey lodged a claim for DTP dissolution on November 16, 2007, accusing the party of actions jeopardizing Turkey’s territorial integrity. The claimant demands that 221 DTP members be deprived of the right to political activities.