Եվրոպական միությունն ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները՝ սահմանափակող ցուցակներում ներառելով ինը ֆիզիկական անձի և չորս կազմակերպության։ Ինչպես հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, այս միջոցները կապված են ենթադրյալ «վնասաբեր կիբերգործունեության» հետ։
Կալասի խոսքով՝ նոր սահմանափակումները ներդրվել են «ի պատասխան վնասաբեր կիբերգործունեության» և տարածվում են «ռուսական հետախուզության սպաների, մասնավոր հաքերների և մասնավոր ընկերությունների» վրա, որոնք, Բրյուսելի վարկածով, «նպաստում են Ռուսաստանին՝ ԵՄ-ի, դրա անդամ երկրների և արտաքին գործընկերների կայունությունը խաթարելու հարցում»։
Պատժամիջոցները նախատեսում են Եվրամիության երկրներ մուտքի արգելք, ինչպես նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ակտիվների սառեցում (եթե այդպիսիք հայտնաբերվեն ԵՄ տարածքում)։

Европейский союз расширил санкции против России, включив в ограничительные списки девять физических лиц и четыре организации. Как заявила глава европейской дипломатии Кая Каллас, меры связаны с предполагаемой «вредоносной кибернетической деятельностью».
По словам Каллас, новые ограничения введены «в ответ на вредоносную кибернетическую деятельность» и распространяются на «офицеров российской разведки, частных хакеров и частные компании», которые, по версии Брюсселя, «способствуют России в дестабилизации ЕС, его стран-членов и иностранных партнеров».
Санкции предусматривают запрет на въезд в страны Евросоюза, а также замораживание активов физических и юридических лиц, если таковые будут обнаружены на территории ЕС.