ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունն ամրապնդելու համար Իրաքը պետք է ամրապնդի իր ինքնիշխանությունը և զինաթափի Իրանի հետ կապված խմբավորումները, հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը։
«Մեր գործընկերությունն ավելի խորացնելու համար Իրաքը պետք է հաստատի իր ինքնիշխանությունը և զինաթափի իրանամետ խմբավորումները, որոնք պատասխանատու են այս գարնանը ամերիկացի անձնակազմի վրա իրականացված ավելի քան 600 հարձակումների համար»,- Պենտագոնում Իրաքի վարչապետ Ալի ազ-Զեյդիի հետ հանդիպումից հետո X սոցիալական ցանցում գրել է Հեգսեթը։
Պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը նաև հույս է դնում Իրաքի անվտանգության ուժերի վրա և ակնկալում է, որ Բաղդադը կգլխավորի ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը, քանի որ Վաշինգտոնը կրճատում է իր գլխավորած «Անսասան վճռականություն» միջազգային գործողությունը։
«Անվտանգ Իրաքը դռներ է բացում ամուր առևտրային և պաշտպանական համագործակցության համար»,- ընդգծել է Հեգսեթը։

To strengthen cooperation with the United States, Iraq must reinforce its sovereignty and disarm groups linked to Iran, U.S. Defense Secretary Pete Hegseth said.
“To deepen our partnership, Iraq must assert its sovereignty and disarm pro-Iranian groups responsible for more than 600 attacks on American personnel this spring,” Hegseth wrote on social media platform X after meeting at the Pentagon with Iraqi Prime Minister Ali al-Zaidi.
According to the defense secretary, the United States is also counting on Iraq’s security forces and expects Baghdad to lead the fight against the terrorist group ISIS as Washington winds down its U.S.-led international Operation Inherent Resolve.