ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունն ամրապնդելու համար Իրաքը պետք է ամրապնդի իր ինքնիշխանությունը և զինաթափի Իրանի հետ կապված խմբավորումները, հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը։
«Մեր գործընկերությունն ավելի խորացնելու համար Իրաքը պետք է հաստատի իր ինքնիշխանությունը և զինաթափի իրանամետ խմբավորումները, որոնք պատասխանատու են այս գարնանը ամերիկացի անձնակազմի վրա իրականացված ավելի քան 600 հարձակումների համար»,- Պենտագոնում Իրաքի վարչապետ Ալի ազ-Զեյդիի հետ հանդիպումից հետո X սոցիալական ցանցում գրել է Հեգսեթը։
Պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը նաև հույս է դնում Իրաքի անվտանգության ուժերի վրա և ակնկալում է, որ Բաղդադը կգլխավորի ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը, քանի որ Վաշինգտոնը կրճատում է իր գլխավորած «Անսասան վճռականություն» միջազգային գործողությունը։
«Անվտանգ Իրաքը դռներ է բացում ամուր առևտրային և պաշտպանական համագործակցության համար»,- ընդգծել է Հեգսեթը։

Ирак для укрепления сотрудничества с США должен укрепить свой суверенитет и разоружить связанные с Ираном группировки, заявил американский военный министр Пит Хегсет.
«Для углубления нашего партнерства Ирак должен утвердить свой суверенитет и разоружить проиранские группировки, ответственные за более чем 600 нападений на американский персонал этой весной», - написал Хегсет в соцсети X после встречи в Пентагоне с премьер-министром Ирака Али аз-Зейди.
По словам военного министра, США также рассчитывают на силы безопасности Ирака и ожидают, что Багдад возглавит борьбу с террористической группировкой ИГ, поскольку Вашингтон сворачивает возглавляемую им международную операцию «Непоколебимая решимость».
«Безопасный Ирак открывает двери для прочного коммерческого и оборонного сотрудничества», - подчеркнул Хегсет.