ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հավանություն է տվել Սաուդյան Արաբիային շուրջ 1,96 միլիարդ դոլար ընդհանուր արժողությամբ մինչև 20 հազար հրթիռային ուղղորդման համակարգերի հնարավոր վաճառքին։ Այս մասին հուլիսի 15-ին հայտնել են գերատեսչության կայքում։
«ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտը որոշում է կայացրել հավանություն տալ օտարերկրյա ռազմական վաճառքի ծրագրի շրջանակում Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությանը բարձր ճշգրտության խոցման համակարգերի և հարակից սարքավորումների հնարավոր վաճառքին։ Գործարքի նախնական ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 1,96 միլիարդ դոլար», — նշված է հրապարակման մեջ։
Թագավորության իշխանությունները մինչև 10 հազար լազերային ուղղորդման APKWS-II համակարգեր են հայցել «օդ-օդ» դասի հրթիռների և նույնքան էլ՝ «օդ-մակերևույթ» դասի հրթիռների համար։
Բացի ուղղորդման համակարգերից, ամերիկյան կողմը պատրաստ է Էր Ռիադին տրամադրել նաև հարակից նյութատեխնիկական աջակցությունը։ Մատակարարման ենթակա սպառազինության ցանկում ներառված են նաև LAU-131 A/A արձակման կայանքներ, Mk-152 մարտագլխիկներ և այլ համակարգեր։

The US Department of State has approved a possible sale to Saudi Arabia of up to 20,000 guidance kits for missiles with a total value of $1.96 billion. This was reported on the agency’s website on July 15.
“The US Department of State has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to the Kingdom of Saudi Arabia of precision-guided munitions systems and related equipment. The estimated total cost is $1.96 billion,” the publication said.
The kingdom’s authorities requested permission to purchase up to 10,000 APKWS-II laser guidance kits for air-to-air missiles and the same number of systems for air-to-ground missiles.
In addition to the guidance systems, the American side is prepared to supply Riyadh with related logistical support. The list of weapons planned for transfer includes LAU-131 A/A launchers, Mk-152 warheads, and other systems.