Երեւանում կայացել է «Օրինաց Երկիր» կոալիցիոն կուսակցության հերթական համագումարը: Համագումարի պատվիրակներին ողջույնի խոսքով դիմել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունն այսօր Հայաստանում իր հաստատուն տեղն ու դերն ունեցող քաղաքական ուժ է, որն իր ժողովրդականությունն ապացուցել է բոլոր վերջին համապետական ընտրություններում",- նշել է Սերժ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ, մտնելով կառավարող կոալիցիայի մեջ, կուսակցությունը կոալիցիոն գործընկերների հետ ստանձնել է պատասխանատվություն Հայաստանի ապագայի համար, սերտորեն եւ արդյունավետ աշխատելով կոալիցիայում, դրսեւորել է իրեն՝ որպես պատասխանատու քաղաքական ուժ:
«Ես գոհունակությամբ եմ նշում ՕԵ-ի աշխատանքը կոալիցիայի շարքերում, նաեւ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության եւ նրա առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի՝ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում իրականացրած գործունեությունը: Մեր համագործակցության մեջ մենք հենվում ենք փոխադարձաբար ընդունելի գաղափարների ու սկզբունքների վրա»,- նշել է նախագահը: Ընդ որում, նա ընդգծել է, թե Հայաստանում իրավական պետության ստեղծման, իշխանության ճյուղերի իրական տարանջատմանը հասնելու եւ ժողովրդավարական նորմերի խորացման համար անհրաժեշտ է երկար եւ ծանր ճանապարհ անցնել, ինչպես արել են շատ պետություններ: «Բայց մենք բոլորս էլ քաջ գիտակցում ենք, որ գլոբալ մրցակցության ներկա պայմաններում մենք այդքան ժամանակ պարզապես չունենք և մյուսների անցած ճանապարհը պետք է անցնենք բազմապատիկ կարճ ժամանակահատվածում»,- նկատել է նախագահը:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծել է, թե իրավական պետություն կարելի է կառուցել միայն հանդուրժողականության, վստահության, փոխհամաձայնության եւ բարու մթնոլորտում: "Այո, մենք դեռ լուրջ ճանապարհ ունենք անցնելու, ճանապարհ, որ տանում է դեպի իրավունքի գերակայության սկզբունքի հաստատում, իշխանությունների իրական բաժանում եւ հավասարակշռում, մարդկային արժանապատվության, ազատության, հավասարության հարգում ու երաշխավորում: «Այո, այսօր կա որոշակի առաջընթաց այդ ճանապարհին, բայց դա դեռ բավարար չէ, քանի մեր հասարակության մեջ դրսեւորվում են անհանդուրժողականությունը, չարակամությունը, կեղծիքը, եւ այդ երեւույթները անհրաժեշտ է արմատախիլ անել՝ արդյունավետ իրավական բարեփոխումների համար: Վատ է նաեւ, որ մամուլում կառուցողական քննադատության փոխարեն կոշտ չարակամությունն է տիրում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Վստահ եմ նաև` ուժով ու բռունցքով չէ, որ մարդասիրություն պետք է տարածել: Այն պետք է տարածել զավակին իսկական մարդ դաստիարակելու, գերազանց սովորողին ու ստեղծողին խրախուսելու, ազնիվ մարդուն մատնացույց անելու և ստորությունը հրապարակավ մերժելու ճանապարհով, ճիշտ միջոցներով»,- ասել է նախագահը եւ հավելել, թե չնայած տնտեսական ճգնաժամին, Հայաստանի իշխանությունները կկարողանան իրականացնել իրենց ծրագրերը՝ ոչ միայն կարճաժամկետ, այլեւ երկարաժամկետ: Սերժ Սարգսյանը հաջողություններ է մաղթել «Օրինաց Երկրին»:
Կառավարող կոալիցիայի գործընկերներին ողջունել է նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը:

В Ереване состоялся съезд коалиционной партии «Оринац еркир» («Правовое государство»). К делегатам съезда с приветственным словом обратился президент Армении Серж Саргсян.
«Партия „Оринац еркир“ очень быстро завоевала свое особое место и роль на политическом поле страны, доказывая свою популярность на каждых республиканских выборах», — заявил Серж Саргсян, подчеркнув, что, вступив в правящую коалицию, партия разделила ответственность наряду с другими правящими силами за будущее Армении, тесно и эффективно работая в коалиции, проявила себя, как ответственная политическая сила.
«Я удовлетворен работой ОЕ в рядах коалиции, а также деятельностью парламентской фракции партии и ее лидера Артура Багдасаряна на посту секретаря Совета национальной безопасности. В нашем сотрудничестве мы исходим из принципов толерантности и взаимодоверия»,- заявил президент. При этом он подчеркнул, что для построения в Армении правового государства, для достижения реального разделения ветвей власти и укоренения норм демократии необходимо пройти долгий и тяжелый путь, как это сделали многие государства. «Но сегодня в мире быстрых перемен, у нас нет столько времени, мы должны пройти этот долгий и трудный путь за очень короткий срок»,- заметил президент.
При этом он подчеркнул, что правовое государство можно построить лишь в атмосфере толерантности, доверия, взаимопонимания и добра. «Да, сегодня есть определенные подвижки на этом пути, но этого пока не достаточно, пока в нашем обществе проявляются нетерпимость, зло, ложь, и эти явления необходимо искоренить для проведения эффективных правовых реформ. Плохо и то, что в СМИ вместо конструктивной критики находит место жесткое злословие»,- заявил Серж Саргсян.
При этом он подчеркнул, что искоренение всех этих негативных явлений требует терпения, последовательности и упорства. «Эти явления нельзя искоренить одним ударом меча, законом или решением, для этого нужна последовательная работа»,- заявил президент. Он также подчеркнул, что, несмотря на экономический кризис, власти Армении сумеют реализовать свои программы и не только краткосрочные, но и долгосрочные. Завершая свою речь, Серж Саргсян пожелал партии «Оринац еркир» удачи, которая отразится не только на партии, но и на народе в целом.
Коллег по правящей коалиции приветствовал также секретарь фракции партии «Процветающая Армения» Арам Сафарян.