Բրիտանացի նախկին նախարար Էնն Ուիդդեքոմբը սպանվել է տղամարդու կողմից, ով նրա գլխին մուրճով 21 հարված է հասցրել, մինչ նա ճաշում էր իր տանը, երեքշաբթի Լոնդոնի դատարանում հայտնել են դատախազները, հաղորդում է Reuters-ը:
78-ամյա Ուիդդեքոմբը, որը Նայջել Ֆարաժի Reform UK պոպուլիստական կուսակցության ակնառու դեմքերից էր, մահացած էր գտնվել Անգլիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող գյուղական վայրում տեղակայված իր տանը հուլիսի 9-ին՝ նախորդ օրը տեղի ունեցած հարձակումից հետո:
Սպանությունը ցնցել է բրիտանական քաղաքական համայնքը՝ կրկին բարձրացնելով քաղաքական գործիչների անվտանգության հարցերը այն պարագայում, երբ 2016 թվականից ի վեր երկրում խորհրդարանի երկու գործող անդամ է սպանվել:
28-ամյա Ջոշուա Քերին՝ Անգլիայի հյուսիսում գտնվող Ռոթերհեմից բրիտանացի քաղաքացի (Ուիդդեքոմբի տնից ավելի քան 400 կմ հեռավորության վրա), կանգնել է Լոնդոնի Վեստմինստերյան մագիստրատական դատարանի առջև՝ նախկին նախարարի սպանության մեղադրանքով: Մոխրագույն մարզահագուստ կրող մեղադրյալը հանդես չի եկել մեղքն ընդունելու կամ չընդունելու մասին հայտարարությամբ:
Օլդ Բեյլիի Կենտրոնական քրեական դատարանում հետագա լսումների ժամանակ Քերին կալանավորվել է մինչև հաջորդ նիստը, որը նախատեսված է հոկտեմբերին:
Ոստիկանությունում հայտարարել են, որ Ուիդդեքոմբի վրա հարձակումը համարում են թիրախավորված, սակայն հանցագործության շարժառիթները դեռևս հետաքննվում են: Դատախազները հավելել են, որ ահաբեկչության հետ հնարավոր կապի ստուգումը շարունակվում է:
Դատախազ Քաշիֆ Մալիքն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ուիդդեքոմբի տան ներսում տեղադրված տեսախցիկն արձանագրել է հարձակումը:
Ուիդդեքոմբը պետք է ուղիղ եթեր դուրս գար հեռուստատեսությամբ հուլիսի 8-ին իր տնից, սակայն այդպես էլ չի հայտնվել եթերում: Հաջորդ օրը նրա անձնական օգնականը խնդրել է այգեպանին ստուգել՝ արդյոք ամեն ինչ կարգին է, և վերջինս նրան հայտնաբերել է խոհանոցի հատակին:
Մալիքը դատարանին հայտնել է, որ առգրավված տեսագրություններում երևում է, թե ինչպես է Քերին մտնում Ուիդդեքոմբի տուն, մինչ նա ճաշում է, և հարցնում. «Դուք բանկային քարտեր և անձը հաստատող վկայական չունե՞ք»:
Սև ձեռնոցներ դրած Քերին մուրճը պահել էր կողքից, որպեսզի Ուիդդեքոմբը այն չտեսնի, ինչից հետո նրան 21 հարված է հասցրել: Դատախազը հավելել է, որ հարձակվողը Ուիդդեքոմբին աթոռից գցել է հատակին, վերցրել նրա քսակը և փախել՝ տանը գտնվելով մոտ երկու րոպե:
Էնն Ուիդդեքոմբը հայտնի էր իր սոցիալ-պահպանողական հայացքներով՝ սկզբում որպես կրտսեր նախարար պահպանողական Ջոն Մեյջորի կառավարությունում (1992–1997 թվականներին), իսկ այնուհետև՝ որպես Reform UK-ի ներգաղթի և արդարադատության հարցերով մամուլի քարտուղար:
2010 թվականին խորհրդարանից հեռանալուց հետո նա մասնակցել է մի շարք հեռուստատեսային ռեալիթի-շոուների, դրանց թվում՝ Strictly Come Dancing-ին:

Бывший британский министр Энн Уиддекомб была убита мужчиной, который нанес ей 21 удар молотком по голове, пока она обедала у себя дома, сообщили прокуроры во вторник в лондонском суде, сообщает Reuters.
78-летняя Уиддекомб, видная фигура в популистской партии Найджела Фаража «Reform UK», была найдена мертвой в своем доме в сельской местности на юго-западе Англии 9 июля после нападения, совершенного днем ранее.
Убийство шокировало британское политическое сообщество, вновь подняв вопросы о безопасности политиков на фоне того, что с 2016 года в стране были убиты два действующего члена парламента.
28-летний Джошуа Керри, гражданин Великобритании из Ротерема на севере Англии (более чем в 400 км от дома Уиддекомб), предстал перед Вестминстерским магистратским судом Лондона по обвинению в ее убийстве. Одетый в серый спортивный костюм обвиняемый не стал делать заявление о признании или не признании вины.
На последующих слушаниях в Центральном уголовном суде Олд-Бейли Керри был заключен под стражу до следующего заседания, запланированного на октябрь.
В полиции заявили, что считают нападение на Уиддекомб целенаправленным, однако мотивы преступления всё еще расследуются. Прокуроры добавили, что проверка на предмет возможной связи с терроризмом продолжается.
Прокурор Кашиф Малик ранее сообщил, что камера, установленная внутри дома Уиддекомб, зафиксировала нападение.
Уиддекомб должна была выйти в прямой эфир на телевидении 8 июля из своего дома, но так и не появилась в эфире. На следующий день ее личный помощник попросил садовника проверить, всё ли в порядке, и тот обнаружил ее на полу кухни.
Малик сообщил суду, что на изъятых записях видно, как Керри входит в дом Уиддекомб, пока она обедает, и спрашивает: «Не найдется ли у вас банковских карт и удостоверения личности?»
Керри, одетый в черные перчатки, держал молоток сбоку, чтобы Уиддекомб его не видела, после чего нанес ей 21 удар. Прокурор добавил, что нападавший сбросил Уиддекомб со стула на пол, забрал ее кошелек и скрылся, пробыв в доме около двух минут.
Энн Уиддекомб была известна своими социально-консервативными взглядами — сначала в качестве младшего министра в правительстве консерватора Джона Мейджора (1992–1997 гг.), а затем как пресс-секретарь Reform UK по вопросам иммиграции и юстиции.
После ухода из парламента в 2010 году она участвовала в ряде телевизионных реалити-шоу, включая «Strictly Come Dancing» (Британский аналог «Танцев со звездами»).