Բրիտանացի նախկին նախարար Էնն Ուիդդեքոմբը սպանվել է տղամարդու կողմից, ով նրա գլխին մուրճով 21 հարված է հասցրել, մինչ նա ճաշում էր իր տանը, երեքշաբթի Լոնդոնի դատարանում հայտնել են դատախազները, հաղորդում է Reuters-ը:
78-ամյա Ուիդդեքոմբը, որը Նայջել Ֆարաժի Reform UK պոպուլիստական կուսակցության ակնառու դեմքերից էր, մահացած էր գտնվել Անգլիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող գյուղական վայրում տեղակայված իր տանը հուլիսի 9-ին՝ նախորդ օրը տեղի ունեցած հարձակումից հետո:
Սպանությունը ցնցել է բրիտանական քաղաքական համայնքը՝ կրկին բարձրացնելով քաղաքական գործիչների անվտանգության հարցերը այն պարագայում, երբ 2016 թվականից ի վեր երկրում խորհրդարանի երկու գործող անդամ է սպանվել:
28-ամյա Ջոշուա Քերին՝ Անգլիայի հյուսիսում գտնվող Ռոթերհեմից բրիտանացի քաղաքացի (Ուիդդեքոմբի տնից ավելի քան 400 կմ հեռավորության վրա), կանգնել է Լոնդոնի Վեստմինստերյան մագիստրատական դատարանի առջև՝ նախկին նախարարի սպանության մեղադրանքով: Մոխրագույն մարզահագուստ կրող մեղադրյալը հանդես չի եկել մեղքն ընդունելու կամ չընդունելու մասին հայտարարությամբ:
Օլդ Բեյլիի Կենտրոնական քրեական դատարանում հետագա լսումների ժամանակ Քերին կալանավորվել է մինչև հաջորդ նիստը, որը նախատեսված է հոկտեմբերին:
Ոստիկանությունում հայտարարել են, որ Ուիդդեքոմբի վրա հարձակումը համարում են թիրախավորված, սակայն հանցագործության շարժառիթները դեռևս հետաքննվում են: Դատախազները հավելել են, որ ահաբեկչության հետ հնարավոր կապի ստուգումը շարունակվում է:
Դատախազ Քաշիֆ Մալիքն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ուիդդեքոմբի տան ներսում տեղադրված տեսախցիկն արձանագրել է հարձակումը:
Ուիդդեքոմբը պետք է ուղիղ եթեր դուրս գար հեռուստատեսությամբ հուլիսի 8-ին իր տնից, սակայն այդպես էլ չի հայտնվել եթերում: Հաջորդ օրը նրա անձնական օգնականը խնդրել է այգեպանին ստուգել՝ արդյոք ամեն ինչ կարգին է, և վերջինս նրան հայտնաբերել է խոհանոցի հատակին:
Մալիքը դատարանին հայտնել է, որ առգրավված տեսագրություններում երևում է, թե ինչպես է Քերին մտնում Ուիդդեքոմբի տուն, մինչ նա ճաշում է, և հարցնում. «Դուք բանկային քարտեր և անձը հաստատող վկայական չունե՞ք»:
Սև ձեռնոցներ դրած Քերին մուրճը պահել էր կողքից, որպեսզի Ուիդդեքոմբը այն չտեսնի, ինչից հետո նրան 21 հարված է հասցրել: Դատախազը հավելել է, որ հարձակվողը Ուիդդեքոմբին աթոռից գցել է հատակին, վերցրել նրա քսակը և փախել՝ տանը գտնվելով մոտ երկու րոպե:
Էնն Ուիդդեքոմբը հայտնի էր իր սոցիալ-պահպանողական հայացքներով՝ սկզբում որպես կրտսեր նախարար պահպանողական Ջոն Մեյջորի կառավարությունում (1992–1997 թվականներին), իսկ այնուհետև՝ որպես Reform UK-ի ներգաղթի և արդարադատության հարցերով մամուլի քարտուղար:
2010 թվականին խորհրդարանից հեռանալուց հետո նա մասնակցել է մի շարք հեռուստատեսային ռեալիթի-շոուների, դրանց թվում՝ Strictly Come Dancing-ին:

Former British minister Ann Widdecombe was killed by a man who struck her 21 times in the head with a hammer while she was having lunch at her home, prosecutors told a London court on Tuesday, Reuters reported.
Widdecombe, 78, a prominent figure in Nigel Farage’s populist Reform UK party, was found dead at her home in the countryside of southwest England on July 9 after an attack carried out the previous day.
The killing shocked the British political community, once again raising questions about politicians’ safety amid the fact that two sitting members of parliament have been murdered in the country since 2016.
Joshua Kerry, 28, a British citizen from Rotherham in northern England (more than 400 km from Widdecombe’s home), appeared before London’s Westminster Magistrates’ Court charged with her murder. Dressed in a gray tracksuit, the defendant did not enter a plea of guilty or not guilty.
At subsequent hearings at the Central Criminal Court, the Old Bailey, Kerry was remanded in custody until the next hearing scheduled for October.
Police said they believe the attack on Widdecombe was targeted, although the motives for the crime are still under investigation. Prosecutors added that an examination of a possible terrorism link is ongoing.
Prosecutor Kashif Malik had earlier said that a camera installed inside Widdecombe’s home recorded the attack.
Widdecombe was due to appear live on television from her home on July 8, but she never went on air. The following day, her personal assistant asked a gardener to check whether everything was all right, and he found her on the kitchen floor.
Malik told the court that footage seized by investigators showed Kerry entering Widdecombe’s home while she was having lunch and asking, “Do you happen to have any bank cards and identification?”
Kerry, wearing black gloves, held the hammer at his side so that Widdecombe would not see it, then struck her 21 times. The prosecutor added that the attacker knocked Widdecombe from her chair onto the floor, took her wallet and fled, spending about two minutes in the house.
Ann Widdecombe was known for her socially conservative views—first as a junior minister in Conservative John Major’s government (1992–1997), and later as Reform UK’s spokesperson on immigration and justice.
After leaving parliament in 2010, she took part in a number of television reality shows, including Strictly Come Dancing (the British equivalent of Dancing with the Stars).