Եվրամիությունը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների՝ պատերազմի սկզբից ի վեր «խոշորագույն» փաթեթի շրջանակում սահմանափակումներ կմտցնի Բելառուսի նավթավերամշակման գործարանների նկատմամբ, հայտնել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը: «Մեր թիրախում են հայտնվել ավելի քան 100 բանկեր և կրիպտոօպերատորներ, ստվերային նավատորմի ավելի քան 40 նավ և Ռուսաստանի ու Բելառուսի մի քանի նավթավերամշակման գործարաններ»,- X սոցիալական ցանցում գրել է Կալասը: Նա նշել է, որ պատժամիջոցային ցանկում ընդհանուր առմամբ կա 218 դիրք, դրանց թվում՝ 50 պաշտպանական ձեռնարկություն, որոնց թվում են հեռահար անօդաչու թռչող սարքեր արտադրողները: Միաժամանակ Կալասն ընդգծել է, որ սա «ճանապարհի ավարտը չէ», և ԵՄ-ն արդեն աշխատում է նոր պատժամիջոցների վրա:
Բելառուսն ունի երկու՝ Մոզիրի և Նովոպոլոցկու նավթավերամշակման գործարանները: Ընդհանուր առմամբ դրանք ունակ են վերամշակել տարեկան 24 միլիոն տոննա նավթ: Դա Բելառուսին հնարավորություն է տալիս բավարարել սեփական կարիքները և նավթամթերք մատակարարել ռուսական շուկա, ինչպես նաև այլ երկրներ: Նավթամշակման գործարաններին ուկրաինական հարվածներից հետո, երբ Ռուսաստանում վառելիքային ճգնաժամ բռնկվեց, Մոսկվան Մինսկից վառելիքի գնումներն ավելացրեց՝ հասցնելով պատմական ռեկորդի: Հունիսին բելառուսական նավթավերամշակման գործարաններից ռուսական շուկա ավտոբենզինի մատակարարումները գերազանցել են 181 հազար տոննան, ինչը եռակի շատ է, քան մայիսին (77 հազար տոննա), Reuters-ին հայտնել են ոլորտի աղբյուրները: Ընդհանուր առմամբ, առաջին կիսամյակի արդյունքներով Բելառուսից բենզինի գնումները թռիչքաձև աճել են 20 անգամ՝ հասնելով 453 հազար տոննայի:
Միաժամանակ հունվար-հունիս ամիսներին հնգապատկվել է Բելառուսից դիզելային վառելիքի ներմուծումը՝ հասնելով 256 հազար տոննայի: Բացի դրանից, հունիսին Ռուսաստան է առաքվել ավելի քան 16 հազար տոննա բելառուսական ավիացիոն վառելիք՝ եռակի շատ, քան մայիսին: Միաժամանակ, Բելառուսից ներկրվող բենզինը էապես թանկ է ռուսականից. այն արժե շուրջ 111 հազար ռուբլի՝ մեկ տոննա Աի-92-ի համար և 124 հազար ռուբլի՝ մեկ տոննա Աի-95-ի համար: Համեմատության համար՝ Սանկտ Պետերբուրգի ապրանքահումքային բորսայի մեծածախ գնանշումները հուլիսի 23-ի դրությամբ կազմել են համապատասխանաբար 71,79 հազար և 76, 38 հազար ռուբլի:
Մինչդեռ Բելառուսից մատակարարումները հազիվ թե կարողանան փոխել ռուսական վառելիքային շուկայի հավասարակշռությունը, նշել է տնտեսագետ Կիրիլ Ռոդիոնովը: Նրա խոսքով՝ բելառուսական նավթավերամշակման գործարանները տարեկան արտադրում են մոտ 3,5 միլիոն տոննա բենզին, ինչը քիչ է նույնիսկ մեկ Օմսկի նավթավերամշակման գործարանի արտադրանքից (5 միլիոն տոննա), իսկ արտահանման Բելառուսն ուղարկում է տարեկան մոտ 2,3 միլիոն տոննա, ինչը քիչ է, քան Ռուսաստանը սպառում է մեկ ամսում: Ընդհանուր առմամբ, ռուսական իշխանությունները պատրաստվում էին արտերկրից ամսական գնել 400 հազար տոննա բենզին: Բացի Բելառուսից, գնումներ են սկսվել Հնդկաստանից, որը Ուկրաինայի դեմ պատերազմի սկսվելուց հետո դարձել է ռուսական նավթի ծովային խմբաքանակների խոշորագույն գնորդը:

As part of what it calls the “largest” sanctions package against Russia since the start of the war, the European Union will impose restrictions on Belarus’s oil refineries, EU foreign policy chief Kaja Kallas said. “Our targets included more than 100 banks and crypto operators, more than 40 shadow fleet vessels, and several oil refineries in Russia and Belarus,” Kallas wrote on X. She noted that the sanctions list includes 218 entries in total, among them 50 defense enterprises, including manufacturers of long-range drones. At the same time, Kallas stressed that this is “not the end of the road” and that the EU is already working on new sanctions.
Belarus has two refineries — Mozyr and Novopolotsk. Together, they can process 24 million tons per year. This allows Belarus to meet its own needs and supply petroleum products to the Russian market as well as to other countries. After a fuel crisis broke out in Russia due to Ukrainian strikes on oil plants, Moscow increased fuel purchases from Minsk to a historic record. In June, gasoline deliveries from Belarusian refineries to the Russian market exceeded 181,000 tons, three times more than in May (77,000 tons), Reuters reported, citing industry sources. Overall, in the first half of the year, gasoline purchases from Belarus surged twentyfold to 453,000 tons.
Imports of diesel fuel from Belarus also grew fivefold in January–June, reaching 256,000 tons. In addition, more than 16,000 tons of Belarusian aviation fuel were shipped to Russia in June — three times more than in May. At the same time, gasoline from Belarus is significantly more expensive than Russian gasoline: it costs about 111,000 rubles per ton of AI-92 and 124,000 rubles per ton of AI-95. For comparison, wholesale prices on the St. Petersburg International Mercantile Exchange as of July 23 stood at 71,790 and 76,380 rubles respectively.
Meanwhile, supplies from Belarus are unlikely to significantly alter the balance of the Russian fuel market, economist Kirill Rodionov noted. According to him, Belarusian refineries produce about 3.5 million tons of gasoline per year — less than the Omsk refinery alone (5 million tons), while Belarus exports about 2.3 million tons annually — less than Russia consumes in a single month. In total, the Russian authorities planned to buy 400,000 tons of gasoline abroad every month. In addition to Belarus, purchases have also begun from India, which became the largest buyer of seaborne Russian oil after the war with Ukraine began.