ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության 11-րդ բաժին օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում գործող ընկերությունը, որը զբաղվում է հեղուկ գազի, բենզինի և դիզելային վառելիքի մանրածախ առևտրով, իրացումից ստացված հասույթներն ամբողջությամբ չի արտացոլում հարկային մարմնին ներկայացվող հաշվարկներում: Վարչության աշխատակիցները ստացված տվյալները մանրամասն վերլուծել են, մշակել են միջոցառումների կատարման հաջորդականություն, որից հետո իրականացվել են համալիր գործողություններ։ Ձեռք են բերվել և հետազոտվել են ընկերության գործունեության վերաբերյալ տվյալները, այդ թվում՝ ներքին հաշվառման և սևագիր փաստաթղթերը: Այդ տվյալները համադրվել են ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա՝ նույն ժամանակաշրջաններին վերաբերող՝ ընկերության կողմից ներկայացված հարկային հաշվարկների տվյալների հետ:
Պարզվել է, որ 2021-2026 թթ. ընթացքում, ընկերության կողմից, բենզինի, դիզելային վառելիքի և հեղուկ գազի վաճառքից ձևավորված հասույթից թերհայտարարագրվել է շուրջ 1,3 մլրդ ՀՀ դրամ։ Արդյունքում չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել շուրջ 415 մլն ՀՀ դրամ։
Փաստի առթիվ առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկ վճարողներին հորդորում է զերծ մնալ նման արատավոր վարքագծից և գործել թափանցիկ, իսկ քաղաքացիներին խնդրում է ձեռք բերված վառելիքի դիմաց պահանջել ՀԴՄ կտրոններ կամ օրենսդրությամբ սահմանված այլ հաշվարկային փաստաթղթեր։

В Комитет государственных доходов Армении поступили оперативные сведения о том, что компания, действующая в общине Берд Тавушской области и занимающаяся розничной торговлей сжиженным газом, бензином и дизельным топливом, не в полном объеме отражает в расчетах, представляемых налоговому органу, выручку, полученную от реализации.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе КГД республики, сотрудники структуры проанализировали полученные данные, разработали последовательность проведения мероприятий, после чего были осуществлены комплексные действия. Были получены и исследованы данные о деятельности компании, в том числе документы внутреннего учета и черновые записи. Эти данные были сопоставлены с имеющимися в информационной базе КГД данными налоговых расчетов, представленных компанией за те же периоды. Установлено, что в течение 2021-2026 гг. компания занизила декларирование выручки, сформированной от продажи бензина, дизельного топлива и сжиженного газа, примерно на 1,3 млрд. драмов. В итоге, в государственный бюджет не выплачено около 415 млн. драмов.
По данному факту в СК Армении направлено сообщение о предполагаемом преступлении, где было инициировано уголовное производство.