Ռուսաստանի իշխանությունները կուժեղացնեն ռուսաստանցիների տեղաշարժի վերահսկողությունը երկրի ներսում և արտասահմանում՝ միջքաղաքային ու միջազգային տրանսպորտի բոլոր տեսակներով։ Տրանսպորտի նախարարության համապատասխան հրամանի նախագծի վրա ուշադրություն է դարձրել «Վյորստկան»։
2024 թվականից Ռուսաստանում արդեն գործում է Տրանսպորտի նախարարության հրամանը, որի համաձայն երկրում վարվում են տրանսպորտային միջոցների ուղևորների և անձնակազմի անձնական տվյալների ավտոմատացված կենտրոնացված բազաներ։ Տեղեկատվությունն այնտեղ են փոխանցում փոխադրողներն ու տոմսերի ամրագրման ընկերությունները։
Արդեն իսկ նրանք պարտավոր են տոմսերի գնման, վերադարձի, վերաձևակերպման, ուղևորների նստեցման և իջեցման, տրանսպորտի մեկնման կամ չվերթի չեղարկման, ինչպես նաև մի շարք այլ գործողությունների մասին տվյալները փոխանցել իրենց համակարգերում գրանցվելուց հետո 15 րոպեի ընթացքում (ինքնաթիռի կամ գնացքի դեպքում) և 30 րոպեի ընթացքում (ավտոմոբիլային, ծովային կամ ներքին ջրային տրանսպորտով փոխադրումների դեպքում)։
Սակայն այժմ խոսքը վերաբերում է միայն տրանսպորտի պլանային մեկնմանը կամ ուղևորի նստեցմանը։ Հրամանի նոր նախագծում, որը «Վյորստկա»-ն հայտնաբերել է իրավական ակտերի պորտալում և որը պետք է փոխարինի գործող փաստաթղթին, առանձին սահմանվում է, որ ստիպված կլինեն փոխանցել ինչպես պլանային, այնպես էլ փաստացի տվյալները՝ ինչպես կանոնավոր, այնպես էլ չարտերային չվերթների վերաբերյալ։
Բացի այդ, ավիաչվերթների դեպքում փոխադրողները լրացուցիչ տվյալներ կփոխանցեն նստեցումների (տրանզիտի/վերանստման) և ուղեբեռի պարամետրերի մասին։ Ինչպես նաև, տրանսպորտի բոլոր տեսակներով իրականացվող յուրաքանչյուր ուղևորություն կստանա իր եզակի կոդը։
Ավտոմատացված բազաներում կշարունակեն փոխանցվել ուղևորների անձնական հեռախոսահամարներն ու էլեկտրոնային փոստի հասցեները, ուղևորների անձնական հաշիվների (էջերի) լոգիններն ու գաղտնաբառերի հեշ-արժեքները, IP-հասցեներն ու տոմսի ձևակերպման ժամանակ փոխանցված պորտերի համարները, ինչպես նաև գնման համար օգտագործված բանկային քարտերի և հաշիվների մասին տվյալները (օրինակ՝ քարտի կամ հաշվի վերջին չորս նիշերը)։
Իրավաբան, «Կովչեգ» նախագծի հիմնադիր Անաստասիա Բուրակովան կարծում է, որ թարմացված հրամանն ուժայինները կօգտագործեն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև ԱԴԾ հակաահաբեկչական միջոցառումների շրջանակում, այդ թվում՝ կոնկրետ մարդկանց որոնման հարցման դեպքում։ «Վյորստկա»-ի հետ զրույցում Բուրակովան նշում է, որ քաղաքացիների տեղաշարժի մասին տեղեկատվություն ստանալը կդառնա ավելի հարմար և պակաս ծախսատար։
«Պերվիյ օտդել»-ի փաստաբան Եվգենի Սմիրնովի կարծիքով՝ նոր նախագիծն առաջին հերթին ուղղված է այն մարդկանց դեմ, որոնք գտնվում են ռուսական ուժայինների հսկողության տակ։ Դրանք քրեական գործերով մեղադրյալներն են, դատապարտյալները և նրանք, ում նկատմամբ, դարձյալ, իրականացվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ։
««Ռոզիսկ-մագիստրալ» համակարգը, որը հավաքագրում է այս տվյալները (հրամանի նախագծում այն չի հիշատակվում — խմբ․), արդեն իսկ բավականին արդյունավետ է։ Այժմ նրանք փորձում են այն դարձնել էլ ավելի ճշգրիտ, որպեսզի տեղաշարժերի մասին տեղեկատվությանը հետևեն բառացիորեն առցանց ռեժիմով և նվազագույն ուշացումներով»,- ավելացրել է նա։
«Պերվիյ օտդել»-ի ներկայացուցիչը նաև հավանական է համարում, որ հետևումն ու վերահսկողությունը կդառնան ավելի արդյունավետ․ այդ թվում՝ վկաների նկատմամբ, որպեսզի թույլ չտան նրանց հեռանալ և հասցնեն հարցաքննել։
Այդուհանդերձ, երկու փորձագետն էլ չեն կարծում, որ այս գործիքը կօգտագործվի զորահավաքի ժամանակ։ «Դրա համար առանց այն էլ ամեն ինչ պատրաստ է․ երկրից ելքի ավտոմատ արգելք, վարորդական իրավունքի վկայականների կասեցում»,- եզրափակում է «Պերվիյ օտդել»-ի ներկայացուցիչը։

Российские власти усилят контроль за перемещениями россиян на всех видах транспорта дальнего следования по стране и за границу, на проект соответствующего приказа Минтранса обратила внимание «Вёрстка».
С 2024 года в России уже действует приказ Минтранса, согласно которому в стране ведутся автоматизированные централизованные базы персональных данных о пассажирах и экипаже транспортных средств. Информацию туда передают перевозчики и компании по бронированию билетов.
Уже сейчас они должны передавать данные о покупке билетов, возврате средств, переоформлении, посадке и высадке пассажиров, отправлении или отмене отправки транспорта, а также еще о ряде операций в течение 15 минут после регистрации этих сведений в своих системах, если речь идет о самолете или поезде, и в течение 30 минут при перевозках автомобильным, морским или внутренним водным транспортом.
Но сейчас речь идет только о плановой отправке транспорта или посадке пассажира. В новом проекте приказа, который «Вёрстка» обнаружила на портале нормативно-правовых актов и который должен заменить действующий документ, отдельно прописывается, что передавать придется как плановые сведения, так и фактические, как о регулярных, так и о заказных (чартерных) рейсах.
Также в случае с авиарейсами перевозчики будут дополнительно передавать данные о пересадках и параметры багажа. Кроме того, у каждой поездки на всех видах транспорта появится свой уникальный код.
Как и сейчас, в автоматизированные базы продолжат передавать личные номера телефонов и адреса электронной почты пассажиров, логины и хеш-значения паролей для личных кабинетов пассажиров, IP-адреса и номера портов, с которых передавалась информация при оформлении билета, и сведения о банковских картах и счетах, использованных для покупки (например, последние четыре цифры карты или счета).
Юрист, создатель проекта «Ковчег» Анастасия Буракова полагает, что обновленный приказ будут использовать силовики для оперативно-розыскных мероприятий, а также в рамках антитеррористических мероприятий ФСБ, в том числе при запросе на поиск конкретных людей. Получать информацию о перемещении граждан станет удобнее и менее затратно, говорит Буракова в беседе с «Вёрсткой».
Адвокат «Первого отдела» Евгений Смирнов считает, что новый проект в первую очередь направлен против тех людей, которые находятся под наблюдением российских силовиков. Это фигуранты уголовных дел, осужденные и те, по кому, опять же, ведутся оперативно-розыскные мероприятия.
«Система „Розыск-магистраль“, которая аккумулирует эти данные (в проекте приказа она не упоминается — прим. ред.), уже достаточно эффективна. Сейчас они пытаются сделать ее еще более точной, чтобы отслеживать информацию о перемещениях буквально в режиме онлайн и с минимальными задержками», — добавил он.
Представитель «Первого отдела» также допускает, что слежка станет более эффективной — в том числе за свидетелями, чтобы не дать им уехать и успеть их допросить.
Оба эксперта, впрочем, не считают, что этот инструмент будет использоваться при мобилизации. «Для нее и так все готово — автоматический запрет на выезд из страны, аннулирование водительских удостоверений», — резюмирует представитель «Первого отдела».