Երեք տարի 2022 թվականից սկսած Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը` Միշկոն, կալանավորված էր: 2025-ի հոկտեմբերի 28-ին բանտային կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով և 30 միլիոն դրամ գրավով։ «Հրապարակ»-ի տեղեկություններով՝ ավելի քան 10 ամիս տնային կալանքի տակ գտնվելուց հետո դատարանը վերջերս Արզումանյանի խափանման միջոցը փոխել է վարչական հսկողությամբ։ Սա նշանակում է, որ նա այլեւս ազատության մեջ է, բայց շաբաթը մեկ անգամ պետք է ներկայանա Պրոբացիայի ծառայություն, որ վերահսկողության տակ գտնվի:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցը գրել էր, որ պաշտպանական կողմը միջնորդություններ էր ներկայացնում տնային կալանքը փոխարինել ազատությունը չսահմանափակող այլ խափանման միջոցներով, սակայն դրանք մերժվում էին։
Հիշեցնենք, որ Արզումանյանը մեղադրվում է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Շուշիի պաշտպանության և Թալիշի ուղղությամբ ենթադրյալ անփութության համար։ Ըստ մեղադրանքի՝ նրա գործողությունների հետևանքով հակառակորդին հաջողվել է վերահսկողության տակ վերցնել Շուշին։ Գեներալը մեղադրանքը չի ընդունում։ Միաժամանակ, Շուշիի դրվագով անցել է հանցանքի վաղեմության ժամկետը, ինչը նշանակում է, որ անգամ մեղավոր ճանաչվելու դեպքում այդ դրվագով նա չի կարող ազատազրկվել։

В течение трёх лет, начиная с 2022 года, бывший командующий Армией обороны Арцаха, генерал-лейтенант Микаел Арзуманян по прозвищу Мишко, находился под арестом. 28 октября 2025 года содержание под стражей было заменено домашним арестом и залогом в 30 миллионов драмов
По информации «Грапарак», после более чем 10 месяцев нахождения под домашним арестом суд недавно изменил меру пресечения Арзуманяна на административный надзор. Это означает, что теперь он находится на свободе, но раз в неделю должен являться в Службу пробации, чтобы оставаться под контролем.
Ранее издание писало, что сторона защиты подавала ходатайства о замене домашнего ареста другими мерами пресечения, не ограничивающими свободу, однако они отклонялись.
Напомним, что Арзуманян обвиняется в предполагаемой халатности во время 44-дневной войны в связи с обороной Шуши и на талишском направлении. Согласно обвинению, в результате его действий противнику удалось взять Шуши под свой контроль. Генерал вину не признаёт. В то же время по эпизоду, связанному с Шуши, истёк срок давности преступления, а это означает, что даже в случае признания виновным по этому эпизоду он не может быть лишён свободы.