Ստորև ներկայացնում ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի պաշտպան, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Սիրանուշ Սահակյանի այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի հիմնական կետերը.
FreeArmenianPrisoners կայքում արդեն ամբողջությամբ հրապարակված են Ռուբեն Վարդանյանի գործով մեղադրական եզրակացության և դատավճռի անգլերեն թարգմանությունները՝ 3302 էջ ընդհանուր ծավալով:
«Փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ մեկ տարուց ավելի տևած նախաքննության և մեկ տարի տևած դատաքննության ընթացքում իրականում չի հաջողվել իրենց իսկ առաջադրած «մեղադրանքներին» քիչ թե շատ տրամաբանությանը մոտ «հիմնավորում» գտնել:
Մենք գործ ունենք ոչ պրոֆեսիոնալ, մասնագիտական առումով որևէ քննադատության չդիմացող փաստաթղթերի հետ, որտեղ ոչ միայն առաջադրված «մեղադրանքներն» են աբսուրդային, այլև բերված այսպես կոչված «ապացույցները»», -նշեց իրավապաշտպանը: Նա առանձնացրեց աբսուրդային մի քանի օրինակ, որոնք մենք հրապարակում ենք ստորև:
· Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրում են 2022 թվականի սեպտեմբերի (Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման) իրադարձությունների համար:
Ի՞նչ ապացույց է ընկած սրա հիմքում:
Դատարանում որպես տուժող հարցաքննվածներից մեկը մասնավորապես իր ցուցմունքում հայտնել է, որ ծառայության ընթացքում՝ 2022 թվականի սեպտեմբերին, հայկական զինված ուժերի «լայնածավալ գործողությունները կանխելիս», նրա հետ գտնվող ծառայակիցներից մեկը զոհվել է հայկական զինված ուժերի արձակած հրետանային արկի պայթյունի հետևանքով, իսկ ինքը և ընկերը վիրավորվել են։ Նա դատարանից խնդրել է Վարդանյանի նկատմամբ նշանակել ամենախիստ պատիժը։
· Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրում են 1990-ականներին տեղի ունեցած իրադարձությունների համար, երբ նա բնակվում էր Մոսկվայում: Նա նաև մեղադրվում է 2022 թվականի նոյեմբերի 4-ից մինչև 2023 թվականի փետրվարի 23-ը «Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության խախտմամբ ուժով իշխանությունը զավթելու մեջ»։
Դատավճռում նշվում է, որ, միանալով «հանցավոր միավորմանը», աջակցելով, ֆինանսավորելով և օժանդակելով այնտեղ գործող ապօրինի զինված ջոկատներին՝ Ռուբեն Վարդանյանը մասնակցել է այդ միավորման կողմից կատարված բոլոր հանցագործություններին։
Այնուհետև թվարկվում են 1988–1994, 1988–2023, 1990–2024, 1989–2023 և այլ ժամանակահատվածներում տեղի ունեցած իրադարձություններ, այդ թվում՝ սպանություններ, պատանդառություններ, անհետացումներ, ականների պայթյուններ և այլ գործողություններ։ Մասնավորապես, նշվում է, որ 1988–1994 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետության 925 բնակավայր է «օկուպացվել», հարյուր հազարավոր մարդիկ տեղահանվել են, իսկ 1988–2024 թվականների ընթացքում, ըստ փաստաթղթի, ընդհանուր առմամբ 18,850 մարդ դիտավորությամբ սպանվել է։
· Ռուբեն Վարդանյանը մեղադրվում է 2021 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած դեպքերի համար, չնայած որ այդ ժամանակահատվածում այնտեղ չի գտնվել:
Ի՞նչ ապացույց է ընկած սրա հիմքում
Հարցաքննված տուժողները պատմել են, որ Լաչինի շրջանում արձակված հրետանային արկերի պայթյունի հետևանքով ստացել են վնասվածքներ և խնդրել են Վարդանյանին պատժել օրենքով սահմանված կարգով։
Մեկ այլ տուժող պատմել է, որ «ԿամԱԶ» բեռնատարը պայթել է ականի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել են երկու լրագրող և Քելբաջարի մեկ բնակիչ, ևս չորս մարդ վիրավորվել է, և դարձյալ խնդրել մեղադրյալի նկատմամբ արժանի պատիժ կիրառել։
· «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացվում է որպես «ահաբեկչության» հետ կապված գործունեություն, իսկ «Ավրորայի»՝ Արցախ այցելած մրցանակակիրները՝«հանցավոր կազմակերպության» անդամ:
Մասնավորապես, «Ավրորայի» դափնեկիր Միրզա Դիննայիի այցը Արցախ և որպես դափնեկիր նրան հանձնված մրցանակային գումարը համարվել է «քրդական ծագում ունեցող վարձկանների ֆինանսավորում»։
· Ռուբեն Վարդանյանի կողմից Արցախում տարբեր սոցիալական-բարեգործական ծրագրերի իրականացումը, դպրոցների ու մանկապարտեզների վերանորոգումը, անգամ՝ Արցախյան մեծ հարսանիքի ֆինանսավորումն ու որպես կնքահայր նորաստեղծ ընտանիքներին աջակցելը ևս, ըստ մեղադրանքի, դիտարկվում է որպես «հանցավոր գործունեություն»:

Представляем основные тезисы сегодняшней пресс-конференции  защитника интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека, руководителяя НПО «Центр международного и сравнительного права» Сирануш Саакян.
На сайте FreeArmenianPrisoners уже полностью опубликованы переводы на английском языке обвинительного заключения и судебного приговора по делу Рубена Варданяна - в целом 3302 страницы.
«Изучение документов показывает, что в ходе предварительного следствия, продлившегося больше года, и судебного разбирательства, продолжавшегося один год, на самом деле так и не удалось найти какое-либо близкое к логике «обоснование» выдвинутых ими же самими «обвинений».
Мы имеем дело с непрофессиональными документами, которые с профессиональной точки зрения не выдерживают никакой критики, где абсурдны не только выдвинутые «обвинения», но и приведенные так называемые «доказательства», - отметила правозащитница.
При этом она выделила несколько абсурдных примеров, которые публикуем ниже:
·         Рубена Варданяна обвиняют в событиях сентября 2022 года (вторжение Азербайджана на территорию Республики Армения).
Какое доказательство в основе этого?
Один из допрошенных в суде в качестве потерпевшего, в частности, сообщил в своих показаниях, что во время службы - в сентябре 2022 года, когда «предотвращались широкомасштабные действия» армянских ВС, - один из находившихся рядом с ним сослуживцев погиб в результате взрыва артиллерийского снаряда, выпущенного армянскими ВС, а он сам и его товарищ получили ранения. Он попросил суд назначить Варданяну максимально строгое наказание.
·         Рубена Варданяна обвиняют в событиях 1990-х годов, когда он проживал в Москве. Его также обвиняют в «насильственном захвате власти с нарушением Конституции Азербайджанской Республики» в период с 4 ноября 2022 года по 23 февраля 2023 года.
В приговоре отмечается, что, присоединившись к «преступному объединению», поддерживая, финансируя и содействуя действовавшим там незаконным вооруженным отрядам, Рубен Варданян участвовал во всех преступлениях, совершенных этим объединением.
Далее перечисляются события, произошедшие в 1988-1994, 1988-2023, 1990-2024, 1989-2023 гг. и другие периоды времени, включая убийства, захват заложников, исчезновения, подрывы на минах и другие действия. В частности, отмечается, что в 1988-1994 годах были «оккупированы» 925 населенных пунктов Азербайджанской Республики, сотни тысяч людей были перемещены, а в течение 1988-2024 годов, согласно документу, в общей сложности 18 850 человек были умышленно убиты.
·         Рубена Варданяна обвиняют в событиях, произошедших в Нагорном Карабахе в 2021 году, хотя в тот период он там не находился.
Допрошенные потерпевшие рассказали, что получили ранения в результате взрыва артиллерийских снарядов, выпущенных в Лачинском районе, и попросили наказать Варданяна в установленном законом порядке.
Другой потерпевший рассказал, что грузовик «КамАЗ» подорвался на мине, в результате чего погибли двое журналистов и один житель Кельбаджара, еще четыре человека получили ранения, и также попросил применить к обвиняемому заслуженное наказание.
·         Гуманитарная инициатива «Аврора» представляется как деятельность, связанная с «терроризмом», а лауреаты «Авроры», посетившие Арцах, - как члены «преступной организации».
В частности, визит лауреата «Авроры» Мирзы Диннаи в Арцах и переданная ему как лауреату денежная премия расценены как «финансирование наемников курдского происхождения».
·         Реализация Рубеном Варданяном в Арцахе различных социальных и благотворительных программ, ремонт школ и детских садов, даже финансирование большой арцахской свадьбы и поддержка новосозданных семей в качестве крестного отца, согласно обвинению, также рассматриваются как «преступная деятельность».