Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Յուրայ Բլանարը դատապարտել է Կիևում Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության (ՈՒԱԾ) շենքի վրա ռուսաստանյան հարձակումը, որը գտնվում է Սլովակիայի դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի հարևանությամբ։ Այդ մասին ասվում է երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչության՝ X սոցիալական ցանցում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք Ռուսաստանի ռեակտիվ անօդաչու թռչող սարքի այսօրվա հարձակումը Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության շենքի վրա, որը գտնվում է Կիևում Սլովակիայի դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի հարևանությամբ», — հայտարարել է Բլանարը։
Ըստ նրա, անվտանգության նկատառումներից ելնելով հյուպատոսական բաժինը գործում է սահմանափակ ռեժիմով։ Հարձակման պահին այնտեղ աշխատակիցներ չեն եղել։
«Մենք Ռուսաստանին կոչ ենք անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են վտանգել անմեղ խաղաղ բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունը։ Միևնույն ժամանակ մենք երկու կողմերին էլ կոչ ենք անում խուսափել հետագա սրացումից, որը միայն ուժեղացնում է լարվածությունը և չի նպաստում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը», — գրել է Սլովակիայի ԱԳ նախարարության ղեկավարը։
Բլանարը նաև հայտնել է, որ հանձնարարել է կանչել Սլովակիայում Ռուսաստանի դեսպանին երկրի Արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարություն։

Глава МИД Словакии Юрай Бланар осудил российскую атаку на здание Службы безопасности Украины (СБУ) в Киеве, расположенное рядом с консульским отделом посольства Словакии. Об этом говорится в заявлении внешнеполитического ведомства страны в соцсети Х.
«Мы решительно осуждаем сегодняшнюю атаку российского реактивного беспилотника на здание Службы безопасности Украины, расположенное рядом с консульским отделом посольства Словакии в Киеве», — заявил Бланар.
По его словам, из соображений безопасности консульский отдел работает в ограниченном режиме. Во время атаки сотрудников там не было.
«Мы призываем Россию воздерживаться от действий, которые могут поставить под угрозу жизнь и безопасность невинных гражданских лиц. В то же время мы призываем обе стороны избегать дальнейшей эскалации, которая лишь усиливает напряженность и не способствует мирному урегулированию конфликта», — написал глава словацкого МИД.
Бланар также сообщил, что поручил вызвать посла России в Словакии в Министерство иностранных и европейских дел страны.