Դաշնակցությունը ՍԴ որոշումից առաջ իր առջեւ դրել էր մաքսիմում եւ մինիմում նպատակներ: Մաքսիմումն այն էր, որ ՍԴ-ն հնարավորություն ուներ որոշում կայացնելու, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն համապատասխանում Սահմանադրությանը, սակայն դա չեղավ: Նման հայտարարությամբ այսօր հանդես եկավ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Իսկ ահա ՀՅԴ մինիմում նպատակն, ըստ նրա իրականացել է, քանի որ ՍԴ-ն իր որոշումով հնարավորություն տվեց հետագայում ԱԺ-ում արձանագրություններն ընդունել վերապահումներով: «Այս հարցում մենք հասանք հաջողության»,- ասաց պատգամավորը՝ նշելով, որ ՍԴ որոշման դրական կետերից է այն, որ Ցեղասպանության հետապնդումը պետք է շարունակվի, որ ներկայումս գործող սահմանը չի կարող դիտարկվել որպես վերջնական սահման:
«Բայց այս իրավական գնահատականները հիմք կդառնան միայն այն դեպքում, եթե դրանք դառնան արձանագրությունների անբաժան մաս: Իսկ դա կարող է լինել միայն արձանագրությունները վերապահումներով ընդունելու դեպքում»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ միայն այդ դեպքում Հայաստանի ներկայացուցիչները դրսում կարող են վկայակոչել ՍԴ որոշումը:
Դաշնակցական պատգամավորը չհամաձայնեց այն տեսակետի հետ, թե միջազգային երկկողմ պայմանագրերում վերապահումներ անելու իրավունք չկա: Նա վկայակոչեց Հայաստանի եւ Դանիայի միջեւ կնքված մի երկկողմ համաձայնագիր, որը հայկական կողմը վավերացրել է վերապահումներով:

Prior to RA CC judgment, ARFD set its immediate and ultimate goals. The latter was having RA CC to make a decision on Protocols’ non-conformity to the Constitution, which however did not happen, ARFD faction member Artsvik Minasyan said today. The immediate one was a CC decision giving opportunity to have the Protocols’ ratified in NA with reservations. “In here we succeeded,” the MP said adding that one of CC judgment positive aspects is carry on with Genocide issue, as well as current border not to be taken as final.
“However these legal evaluations will be taken as a basis only in case of becoming an integral part to the Protocols, which is possible only if the Protocols are accepted with reservations,” Minasyan stated.
He reckons that only in this case Armenians abroad can refer to CC’s judgment.
The MP dissented the opinion that there is no right of making reservations in international bilateral documents, recalling an Armenian-Danish agreement, which Armenia side ratified with reservations.
“If RA NA fails to make those reservations it will mean that it does not comply with CC judgment”, Minasyan concluded.