Մեծ Բրիտանիան հանել է «հույժ գաղտնի» գրիֆը 30-ամյա հնության փաստաթղթերի վրայից, որոնք լույս են սփռում «սառը պատերազմի» ժամանակ սովետա-բրիտանական դիվանագիտության ստորջրյա խութերի վրա:
1981 թվականի գլխավոր աղմկահարույց սենսացիաներից մեկն այն է եղել, որ այն ժամանակվա Բրիտանիայի վարչապետ Մարգարեթ Թեթչերը հրաժարվել է շնորհավորել «սիրելի Լեոնիդ Իլյիչին»՝ նրա 75-ամյակի կապակցությամբ: Այդկերպ «երկաթե լեդին» վրեժ է լուծել Բրեժնեւից խորհրդային զորքերն Աֆղանստան մտցնելու եւ Լեհաստանում ռազմական դրություն հայտարարելու համար:
Մյուս հետաքրքրական փաստաթուղթը լրտեսության մեջ է մեղադրում «Աէրոֆլոտի» օդանավերը. իբր բրիտանական հետախուզությունը բռնացրել է, որ «Իլ-62»-ի անվան տակ խորհրդային «հետախույզ-օդանավեր» են եղել, որոն լրտեսություն են արել Բրիտանիայի օդային տարածքում՝ իջնելով թագավորական ռազմաօդային ուժերի բազայի վրա, մինչեւ 3 հազար մետր:
Այդ փաստաթղթերից պարզ է դառնում նաեւ, որ սիբիրյան գազը կռվացրել է «երկաթե լեդի» Թեթչերին ԱՄՆ նախկին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի հետ: 1982-ին Վաշինգթոնը խոչընդոտներ է ստեղծել բրիտանական ընկերությունների համար, որոնք գազի խողովակներ էին մատակարարում «Արեւմտյան Սիբիր-Արեւելյան Եվրոպա» գազատարի շինարարության համար, հաղորդում է ՆՏՎ-ն:
Բացի այդ, եվրոպական երկրները գաղտնի պլաններ են մշակել, որպեսզի արգելեն գլխավոր խորհրդային ապրանքների՝ օղու եւ ձկնկիթի վաճառքը, բայց վերջին պահին փոշմանել են, մտածելով, որ ԽՍՀՄ-ն էլ կդադարի հայտնի բրիտանական վիսկիների գնումից:

Великобритания сняла гриф «совершенно секретно» с документов 30-летней давности, проливающих свет на многие подводные камни советско-британской дипломатии в годы «холодной войны».
Одной из главных скандальных сенсаций в 1981 году стало то, что тогдашний британский премьер Маргарет Тэтчер отказалась поздравить «дорогого Леонида Ильича» с его 75-летним юбилеем. Так «железная леди» отомстила Брежневу за ввод советских войск в Афганистан и военное положение в Польше.
Другой любопытный документ обвиняет в шпионаже пассажирские лайнеры «Аэрофлота». Якобы британская разведка засекла замаскированные под Ил-62 советские самолеты-«разведчики», которые шпионили в британском небе, снижаясь над базой Королевских ВВС до высоты 3 тысяч.
В рассекреченных секретных документах также неожиданно всплыла любопытная история о том, как сибирский газ рассорил «железную леди» Тэтчер с экс-президентом США Рональдом Рейганом. В 1982 году ведущий «холодную войну» с Москвой Вашингтон строил препоны работе британских компаний, поставлявших газовые трубы для строительства газопровода «Западная Сибирь - Восточная Европа», сообщает НТВ.
Кроме того, европейские страны вынашивали тайные планы запрета поставок главных советских продуктов - водки и икры, но в последний момент отказались от этой опасной продовольственной авантюры, побоявшись, что СССР перестанет покупать знаменитые британские виски.