Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը տարեվերջյան  աշխատանքային  այցով այսօր եղավ  Տավուշի մարզում:
ՏԿՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, թե մարզպետ Ա. Ղուլարյանի ուղեկցությամբ փոխվարչապետն  այցելեց սահմանամերձ Չինարի   համայնք, որտեղ ներկա գտնվեց 1992 թ-ին` այս օրը` դեկտեմբերի 29-ին,  ադրբեջանական հրետակոծությունների ժամանակ զոհված ազատամարտիկների եւ խաղաղ բնակիչների հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացմանը:
Քսան տարի առաջ` դեկտեմբերի 29-ին, ադրբեջանական կողմից  հարձակումների էր ենթարկվել Տավուշի մարզի ամբողջ սահմանագիծը, որի ժամանակ Չինարի  եւ հարեւան սահմանամերձ համայնքները բազմաթիվ զոհեր են տվել` պաշտպանելով սահմանները: Հուշակոթողը կառուցվել է համայնքի բարերարների ներդրումներով, համայնքապետարանի ու մարզպետարանի համատեղ ուժերով:
Փոխվարչապետն ընդգծեց մեր երկրի համար սահմանամերձ համայնքների  ռազմավարական նշանակությունը եւ նշեց, որ  այս առումով կառավարությունն առավել քան կարեւորում է սահմանամերձ գոտու համայնքների սոցիալական եւ  տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացումը:
Ա.Գեւորգյանը շնորհակալություն հայտնեց  սահմանամերձ համայնքի բնակիչներին, ովքեր անկախ խնդիրներից, շարունակում են ապրել այստեղ ու զարգացնել իրենց համայնքը:
Այցի շրջանակում փոխվարչապետը ծանոթացավ նաեւ տարածաշրջանի համայքներում  իրականացվող ծրագրերի ընթացքին:

Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян 29 декабря посетил Тавушскую область Армении с рабочим визитом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства территориального управления, в сопровождении губернатора А. Гуларяна вице-премьер посетил приграничную общину Чинари для участия в церемонии открытии памятника борцам и мирным жителям, погибшим 29 декабря 1992 года при азербайджанских бомбардировках.
Двадцать лет назад, 29 декабря, азербайджанская сторона напала по всей линии границы Тавушской области, при этом погибло много людей в Чинари и соседних общинах. Памятник установлен на средства меценатов общины, силами местной и областной администраций.
Вице-премьер отметил стратегическое значение приграничных общин для Армении, отметив, что в этом плане правительство придает большое значение развитию социальных и экономических инфраструктур в приграничных общинах. Он также поблагодарил местных жителей за то, что они продолжают оставаться и развивать общину, несмотря на трудности.