Այսօր՝ հունվարի 10-ին, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Հեյդի Տալյավինիին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը դրական է գնահատել Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի միջեւ հաստատված համագործակցությունը եւ շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ընտրական գործընթացների կատարելագործման ուղղությամբ կառույցի կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատել է փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու ՀՀ իշխանությունների վճռականությունը։ Նա ընդգծել է, որ միջազգային կառույցների հետ համագործակցաբար ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել՝ մասնավորապես անցյալ տարի կայացած խորհրդարանական ընտրություններից մեկ տարի առաջ ընդունվել եւ ուժի մեջ է  մտել  նոր Ընտրական օրենսգիրքը, որն արժանացել է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հավանությանը։
Դեսպան  Տալյավինին շնորհակալություն է հայտնել դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին ՀՀ կառավարության կողմից հղած հրավերի համար եւ վստահեցրել, որ դիտորդական առաքելությունը անաչառ կլինի:
Նախարարը նշել է, որ անցյալ տարվա խորհրդարանական ընտրությունները դրական են գնահատվել միջազգային կառույցների կողմից, որոնք նաեւ համապատասխան առաջարկություններ են արել ընտրական գործընթացները բարելավելու նպատակով։ Այդ առաջարկությունների իրագործման համար  անցյալ տարվա օգոստոսին ՀՀ Նախագահի որոշմամբ ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ, որի կողմից արդեն իսկ կարեւոր աշխատանք է կատարվել։
Դիտորդական առաքելության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ մոտ ապագայում Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված երկարաժամկետ դիտորդները, ու դիտորդական առաքելությունը կսկսի աշխատել ամբողջական ծավալով. նախատեսվում է, որ ընտրությունների ընթացքին կհետեւեն 24 երկարաժամկետ եւ շուրջ 250 կարճաժամկետ դիտորդներ:
Նախարար Նալբանդյանն, իր հերթին, վերահաստատել է ԱԳՆ պատրաստակամությունը, իր իրավասությունների շրջանակներում, օժանդակելու դիտորդական առաքելության աշխատանքներին:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 10 января провел встречу с делегацией наблюдателей от БДИПЧ ОБСЕ во главе с Хейди Тальявини.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД, Эдвард Налбандян положительно оценил сотрудничество между Арменией и БДИПЧ ОБСЕ и поблагодарил за содействие, оказанное этой структурой совершенствованию избирательных процессов в Армении. Министр подтвердил решимость властей Армении провести назначенные на 18 февраля президентские выборы в соответствии с международными стандартами. Налбандян подчеркнул, что в сотрудничестве с международными структурами были проведены объемные реформы, в частности, за год до состоявшихся в прошлом году парламентских выборов был принят новый Избирательный кодекс, который удостоился одобрения Венецианской комиссии.
Посол Тальявини поблагодарила за приглашение осуществить наблюдательскую миссию и заверила, что миссия будет беспристрастна.
Министр отметил, что прошлогодние парламентские выборы были высоко оценены международными структурами, которые также представили соответствующие предложения для улучшения процесса выборов. По решению президента Армении, для реализации этих предложений в августе прошлого года была создана специальная рабочая группа, которая уже начала работу.
Глава мониторинговой миссии проинформировала о том, что в скором будущем в Армению прибудут долгосрочные наблюдатели от БДИПЧ ОБСЕ, и миссия начнет работу в полном объеме. Планируется, что в наблюдении за выборами примут участие 24 долгосрочных и 250 краткосрочных наблюдателя.
В свою очередь, Эдвард Налбандян подтвердил готовность МИД в рамках своих полномочий содействовать работе наблюдательской миссии.