Թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը հաջողվել է անգլիական արխիվներից հանել 54 տարի առաջ Լոնդոնի մերձակայքում ավիավթարի ենթարկված Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ադնան Մենդերեսի լուսանկարները եւ վթարի հետ կապված անգլիական մամուլի հրապարակումները։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Milliyet-ը, հետաքրքիր մանրամասն է ներկայացրել անգլիական Daily Mail-ը, որի հրապարակման մեջ նշվել է, թե ավիավթարից փրկված Թուրքիայի վարչապետ Ադնան Մենդերեսը դեպքի վայր ժամանածներին ասել է. «Ես Թուրքիայի վարչապետն եմ։ Ներսում ուրիշներն էլ կան։ Խնդրում եմ օգնեք»։
Այն ժամանակվա վարչապետ Ադնան Մենդերեսի գլխավորած պատվիրակությունը Կիպրոսի հարցով բանակցություններին մասնակցելու համար 1959 թվականի փետրվարի 17-ին, Անկարայի Էսենբողայի օդանավակայանից ուղեւորվել է Լոնդոն։ Լոնդոնի օդանավակայան չհասած մառախուղի պատճառով օդանավը վթարի է ենթարկվել, որի հետեւանքով մահացել է 14 հոգի։
Նշենք, որ հիշյալ ավիավթարից փրկված Ադնան Մենդերեսը 1960 թվականի ռազմական հեղաշրջումից հետո մահապատժի է ենթարկվել։ Նրան կախաղան են հանել 1961-ի սեպտեմբերի 17-ին։

Турецкому агентству «Анадолу» удалось извлечь из британских архивов фотографии бывшего премьер-министра Турции Аднана Мендереса, который 54 года назад попал в авиакатастрофу в окрестностях Лондона, а также публикации в британской прессе об авиакатастрофе.
Как передает турецкая «Milliyet», интересную подробность сообщила британская «Daily Mail», отметив, что спасшийся в авиакатастрофе премьер-министр Турции Аднан Мендерес сказал прибывшим на место происшествия: «Я премьер-министр Турции. Там есть и другие. Прошу, помогите».
Делегация во главе с Аднаном Мендересом 17 февраля 1959 года из аэропорта Анкары вылетела в Лондон для участия в переговорах по Кипру. Не долетев до лондонского аэропорта, самолет из-за тумана потерпел крушение, в результате чего погибли 14 человек.
Отметим, что спасшийся в этой авиакатастрофе Аднан Мендерес после военного переворота 1960 года был казнен. Его повесили 17 сентября 1961 года.