Վրաստանում սկսվել է 2005-2012թթ. բանտերում 700 կալանավորների մահվան հանգամանքների հետաքննությունը։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսում նշել է Վրաստանի գլխավոր դատախազ Արչի Քբիլաշվիլին, հավելելով, որ նրանցից շատերին սպանել են։
«Բոլորին հայտնի է, թե ինչեր են տեղի ունեցել վրացական բանտերում: Սակայն շուտով ավելի շատ մանրամասներ կհրապարակվեն: Մենք հետաքննում ենք 2005-2012թթ. ավելի քան 700 բանտարկյալների մահվան հագամանքները, որոնցից շատերը սպանվել են», - հայտնել է Քբիլաշվիլին, հաղորդում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերին երկրում հրապարակվել էին Թբիլիսիի բանտերից մեկում բանտարկյալների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի փաստեր, տեսանյութերը ցնցել էին հանրությանը, մի քանի օր մայրաքաղաքում եւ այլ քաղաքներում բողոքի ցույցեր էին ընթանում մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ  բոլոր պատասխանատուներին պատժելու պահանջներով:
Հրաժարական տվեցին պատժի իրագործման եւ իրավական օգնության, ներքին գործերի նախարարները, ձերբակալվեցին  բանտային համակարգի մի շարք աշխատակիցներ:

В Грузии начато расследование обстоятельств смерти в тюрьмах более 700 заключенных в 2005-2012 годы. Об этом заявил на пресс-конференции главный прокурор Грузии Арчил Кбилашвили. По его словам, многие из них были убиты.
«Всем хорошо известно, что происходило в грузинских тюрьмах. Однако в ближайшее время будет обнародовано еще больше деталей по этому делу. Мы ведем расследование о причинах смерти с 2005 по 2012 годы более 700 заключенных, многие из которых, по предварительной информации, были убиты», - заявил Кбилашвили на конференции, передает «Новости-Грузия».
Напомним, в сентябре прошлого года в стране были преданы гласности факты жестокого обращения с заключенными в одной из тбилисских тюрем, видеокадры из тюрьмы потрясли общество, несколько дней в столице и других городах проходили акции с требованием защиты прав человека и наказания всех ответственных за жестокое обращение с заключенными. В отставку подали министры пробации и исполнения наказаний, внутренних дел, были арестованы ряд сотрудников пенитенциарной системы.