Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Քեզերաշվիլիի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել հեռակա կալանքը՝ «Իմեդի» հեռուստաընկերության գործով, որում ներգրավված է նաեւ Թբիլիսիի քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան:
Վրաստանի ֆինանսների նախարարության Քննչական ծառայության տվյալներով` 2008թ. «Իմեդի» հեռուստաընկերության վերահսկիչ փաթեթի սեփականատերն էր Ջոզեֆ Քեյը, որն այդ ժամանակ կատարել էր 10 միլիոն դոլարի ներդրում: Իշխանությունների անունից Քեյի հետ կապվել էր Դավիթ Քեզերաշվիլին եւ սպառնալիքներով ստիպել զիջել հեռուստաընկերությունը, խոստանալով, որ Գիգի Ուգուլավան կփոխհատուցի ծախսերը:
Ըստ Ուգուլավայի ցուցմունքի` Քեյն իր բաժնեմասը փոխանցել էր Պանամայում գրանցված եւ Դավիթ Քեզերաշվիլիի վերահսկման տակ գտնվող Bordeh Limited ընկերությանը, իսկ  գումարի փոխհատուցումը որշակի սխեմայով էր տեղի ունեցել: Ուգուլավան պայմանավորվել էր «Նովոյե Ռիկե» ընկերության սեփականատիրոջ հետ 2006թ. 7 միլիոն դոլարով ձեռք բերված Ռիկայի տարածքը քաղաքին վերադարձնելու վերաբերյալ, սակայն՝ 17 միլիոն դոլարով, որի 10 միլիոն դոլարը նախատեսված էր  Քեյի համար, գրում է  «Նովոստի Գրուզիան»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ դատախազությունը Քեզերաշվիլիին մեղադրել էր էթիլ սպիրտի մաքսանենգ տեղափոխությունից 12 միլիոն դոլարի չափով ապօրինի եկամուտ ստանալու մեջ:
«Վարդերի հեղափոխությունից» հետո (2003թ. նոյեմբերի 23)  Քեզերաշվիլին նշանակվել էր Ֆինանսների նախարարության ֆինանսական ոստիկանության ղեկավար: 2006թ. նոյեմբերին նա դարձել էր Վրաստանի պաշտպանության նախարար, այդ պաշտոնում փոխարինելով Իրակլի Օքրուաշվիլիին, եւ այդ պաշտոնն զբաղեցրել էր մինչեւ 2008թ. դեկտեմբերը:

Тбилисский городской суд избрал в качестве меры пресечения экс-министру обороны Грузии Давиду Кезерашвили заочный арест по делу о телекомпании «Имеди», по которому проходит также мэр Тбилиси Гиги Угулава.
По данным Следственной службы министерства финансов Грузии, владельцем контрольного пакета телекомпании «Имеди» в 2008 году был Джозеф Кей, который к тому времени вложил в нее  $10 миллионов. От имени властей с Кеем связался Давид Кезерашвили и под угрозами заставил уступить телекомпанию «Имеди», обещав, что Гиги Угулава  возместит потраченные им деньги.
По указанию Угулава, Кей передал свою долю в зарегистрированной в Панаме и находящейся под контролем Давида Кезерашвили компании Bordeh Limited, а выплата ему денег происходила по определенной схеме. Так, Угулава договорился с владельцем компании ООО «Новое Рике», чтобы они вернули городу территорию Рике, приобретенную за $7 миллионов в 2006 году - но за $17 миллионов, откуда $10 миллионов было предназначено Кею, ,пишет «Новости-Грузия».
Напомним, ранее прокуратура обвинила Кезерашвили в получении незаконных доходов в размере более $12 миллионов за контрабанду этилового спирта.
После «революции роз» (23 ноября 2003 года) Кезерашвили был назначен главой финансовой полиции при Минфине. В ноябре 2006 года он стал министром обороны Грузии, сменив на этом посту Ираклия Окруашвили, и занимал эту должность до декабря 2008 года.