Պլովդիվի միտրոպոլիտ Նիկոլայն իր ոսկե  Rolex ժամացույցը նվիրել է  տեղի Սուրբ Մարինա  եկեղեցուն` էլեկտրաէներգիայի պարքը մարելու համար:
Ըստ բուլղարական լրատվամիջոցների` եկեղեցուն ներկայացված հունվար ամսվա էլեկտրաէներգիայի հաշիվը կազմել է 2940 լեւ (1,5 հազար եվրո), որը սովորականից քառակի ավելի է: 2012թ. դեկտեմբերին եկեղեցին էլեկտրաէներգիայի համար վճարել էր  723 լեւ:
Նաեւ հաղորդվում է, որ Պլովդիվի թեմը էլեկտրաէնեգիա մատակարարող ընկերությանը դիմում է ուղարկել՝ խնդրելով ստուգել հաշվիչների ճշգրտությունը, սակայն պատասխան դեռ չի ստացվել:
Եթե հաջողվի Rolex-ի դիմաց ավելի շատ գումար ստանալ, ապա միտրոպոլիտի ցանկությամբ մնացած գումարը կհատկացվի բարեգործությանը, գրում է  lenta.ru-ն:
Հիշեցնենք, որ էլեկտրաէներգիայի գների  գրեթե կրկնակի բարձրացումը Բուլղարիայում բողոքի ալիք եւ զանգվածային անկարգություններ էր հրահրել, ինչի հետեւանքով Բուլղարիայի կառավարությունը վարչապետ Բոյկո Բորիսովի գլխավորությամբ փետրվարի 20-ին հրաժարական էր տվել:

Митрополит Пловдивский Николай пожертвовал свои золотые часы Rolex местному храму Святой Марины для погашения долга за электричество.
По сообщениям болгарских СМИ, январский счет за электричество, выставленный храму, составил 2940 левов (около 1,5 тысячи евро), что почти в четыре раза выше обычного. Так, в декабре 2012 года храм заплатил за электроэнергию лишь 723 лева.
Сообщается также, что Пловдивская епархия отправила компании-поставщику электроэнергии просьбу о проверке правильности показания счетчиков, однако ответ пока так и не получила.
Если за Rolex удастся выручить больше средств, чем требуется для оплаты счета за электричество, оставшаяся сумма по просьбе митрополита Пловдивского будет передана на благотворительность, пишет «Лента.Ру».
Напомним, повышение тарифов на электроэнергию более чем в два раза спровоцировало в Болгарии волну протеста и массовые беспорядки, на фоне которых правительство Болгарии во главе с премьер-министром Бойко Борисовым 20 февраля ушло в отставку.