Սլովենիայի խորհրդարանը փետրվարի 27-ի երեկոյան անվստահության քվե է հայտնել կաշառակերության մեջ կասկածվող Յանեզ Յանշեի գլխավորած կառավարությանը եւ նոր վարչապետ է ընտրել Ալենկա Բրատուշեկին:
Յանշեի կառավարության հրաժարականին կողմ են քվեարկել 90 պատգամավորներից 55-ը, 33-ը` դեմ: Նոր վարչապետին սատարելու մասին հայտարարել է քաղաքական ուժերի մեծամասնությունը, բացի Յանշեի գլխավորած Սլովենիայի դեմոկրատական կուսակցությունից:
42-ամյա Ալենկա Բրատուշեկը, հայտնում է polit.ru-ն, Սլովենիայի պատմության մեջ առաջին կինն է, որ գլխավորում է կառավարությունը: 15 օրվա ընթացքում նոր վարչապետը պետք է ձեւավորի նոր կառավարություն, այլապես արտահերթ ընտրություններ կնշանակվեն:
Բրատուշեկը նախկինում զբաղեցրել է ֆինանսների նախարարի պաշտոնը, հայտնել է, որ մտադիր է վերաձեւավորել երկրի բանկային հատվածը` հրաժարվելով ԵՄ-ի ֆինանսական օգնությունից:
2013թ. հունվարի 8-ից Սլովենիայում քաղաքական ճգնաժամ էր. երկրի հակակոռուպցիոն հանձնաժողովը Յանշիին մեղադրում էր իրական եկամուտների աղբյուրների կրճատման համար: Սլովենիայի վարչապետը հրաժարվել էր հրաժարական տալուց, եւ կառավարական կոալիցիան լքել էին քաղաքական երեք կուսակցություններ:

Парламент Словении выразил вечером 27 февраля вотум недоверия правительству во главе с Янезом Яншей, подозреваемого в коррупции, и избрал новым премьером 43-летнюю Аленку Братушек.
За отставку правительства Янши проголосовали 55 из 90 депутатов, 33 высказались против. О поддержке нового премьера объявили большинство политических сил, кроме Словенской демократической партии, возглавляемой Яншей.
Как сообщает «Полит.Ру», 42-летняя Аленка Братушек стала первой в истории в Словении женщиной, вставшей во главе кабинета министров. В течение 15 дней новому премьеру предстоит сформировать кабинет министров, иначе состоятся досрочные выборы.
Братушек, в прошлом занимавшая пост министра финансов, заявила, что намерена реформировать банковский сектор страны, отказавшись от финансовой помощи ЕС.
С 8 января 2013 в Словении разразился политический кризис: антикоррупционная комиссия страны обвинила Янши, лидера правоцентристской Демократической партии, в сокрытии истинных источников доходов. Словенский премьер отказался уйти в отставку, и правительственную коалицию покинули три политические партии.