ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը այսօր` մարտի 2-ին հրապարակել է նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ 3-րդ միջանկյալ զեկույցը:
Զեկույցում նշվում է, որ փետրվարի 19-ին Հայաստանի ԿԸՀ-ն հայտարարեց ընտրությունների նախնական արդյունքները` ընդգծելով, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերընտրվել է առաջին փուլով: Երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վիճարկեց արդյունքները եւ պնդեց, որ ընտրություններում հաղթել է ինքը:
Դիտորդները նշել են, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքները Երեւանում ու մարզերում, որին միացան որոշ ընդդիմադիր կուսակցություններ եւ գործիչներ, խաղաղ էին եւ իշխանությունները չեն միջամտում: Սակայն ոստիկանությունը հայտարարեց, որ դրանք ապօրինի են եւ կարող են հանգեցնել վարչական պատասխանատվության:
«Ընդհանուր առմամբ վերահաշվարկի եւ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու 132 դիմում է եղել տեղամասային հանձնաժողովներում` գրեթե բոլորը տրված պրն Հովհաննիսյանի կողմից, որոնք սակայն հիմնականում մերժվել են` այն հիմքով, որ դիմողները նման դիմում ներկայացնելու իրավունք չունեին: Ընտրական հանձնաժողովի կողմից երեք տեղամասերում նախաձեռնված վերահաշվարկի արդյունքում ձայների քանակը նախնական հաշվարկից չնչին շեղում է տվել»,-ասվում է զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ իրենց առաքելության կողմից պաշտոնական արդյունքների վերլուծությունը վկայում է գործող նախագահի օգտին ստացած ձայների եւ շատ բարձր մասնակցության ցուցանիշների միջեւ փոխկապակցվածության մասին: «Սա մտահոգություն է առաջ բերում ընտրական գործընթացի ամբողջականության նկատմամբ»,- նշել են զեկույցի հեղինակները:
Գրեթե բոլոր բողոքները մերժվել են, այն դեպքում, երբ Ոստիկանությունն ու Գլխավոր դատախազությունը ավելի քան 300 հնարավոր իրավախախտումների վերեբերյալ հետաքննություն են անցկացրել: Տասը դեպքի վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել:
Ինչ վերաբերում է ԶԼՄ-ներին, ապա դիտորդների կարծիքով, որոշ ԶԼՄ-ներ հետընտրական շրջանում քաղաքական իրադարձությունների լուսաբանման ընտրանքային մոտեցում են դրսեւորել` ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ քննադատական կարծիքների սահմանափակման նկատելի միտումով: Միաժամնակ` մի շարք ինտերնետ ԶԼՄ-ներ ներկայացնում են բազմազան կարծիքներ:

Наблюдатели миссии БДИПЧ/ОБСЕ по мониторингу президентских выборов в Армении 2 марта опубликовали свой третий промежуточный доклад.
В докладе отмечается, что 19 февраля в ЦИК Армении объявил предварительные итоги выборов, отметив, что действующий президент Серж Саргсян был переизбран в первом туре. Второе место занял лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, который оспаривает результаты и утверждает, что он стал победителем на выборах.
Наблюдатели отмечают, что митинги, проводимые Раффи Ованнисяном в Ереване и областях, к которым присоединились некоторые оппозиционные партии и политики, носят мирный характер и проходят при невмешательстве властей. Однако, Полиция заявляет, что митинги являются незаконными и могут привести к административной ответственности.
«Были поданы запросы о признании недействительными результатов на 132 участках, представленных избирательными комиссиями - почти все жалобы поданы г-ном Ованнисяном. Три запроса по пересчету голосов, инициированные избирательными комиссиями, показали незначительные расхождения с оригинальным данными»,- говорится в докладе.
В докладе подчеркивается, что анализ официальных результатов, проведенный миссией БДИПЧ/ОБСЕ, показывает взаимосвязь между высокой явкой и количеством голосов, отданных за действующего президента. «Этот факт вызывает обеспокоенность в отношении уверенности в целостности избирательного процесса»,- говорится в докладе.
Почти все жалобы о нарушениях были отклонены, в то время как Полиция и Генеральная прокуратура провели расследование более 300 возможных правонарушений. По 10 случаям были возбуждены уголовные дела.
Что касается СМИ, то, по мнению наблюдателей, некоторые из них демонстрировали выборочный подход в освещении политических событий после выборов, с заметной тенденцией к ограничению критических мнений о проведении выборов. В то же время, некоторое количество интернет-СМИ освещали различные мнения.
Окончательный доклад миссии БДИПЧ/ОБСЕ, включая рекомендации наблюдателей, будет опубликован примерно через два месяца после завершения избирательного процесса.