ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը այսօր` մարտի 2-ին հրապարակել է նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ 3-րդ միջանկյալ զեկույցը:
Զեկույցում նշվում է, որ փետրվարի 19-ին Հայաստանի ԿԸՀ-ն հայտարարեց ընտրությունների նախնական արդյունքները` ընդգծելով, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերընտրվել է առաջին փուլով: Երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վիճարկեց արդյունքները եւ պնդեց, որ ընտրություններում հաղթել է ինքը:
Դիտորդները նշել են, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքները Երեւանում ու մարզերում, որին միացան որոշ ընդդիմադիր կուսակցություններ եւ գործիչներ, խաղաղ էին եւ իշխանությունները չեն միջամտում: Սակայն ոստիկանությունը հայտարարեց, որ դրանք ապօրինի են եւ կարող են հանգեցնել վարչական պատասխանատվության:
«Ընդհանուր առմամբ վերահաշվարկի եւ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու 132 դիմում է եղել տեղամասային հանձնաժողովներում` գրեթե բոլորը տրված պրն Հովհաննիսյանի կողմից, որոնք սակայն հիմնականում մերժվել են` այն հիմքով, որ դիմողները նման դիմում ներկայացնելու իրավունք չունեին: Ընտրական հանձնաժողովի կողմից երեք տեղամասերում նախաձեռնված վերահաշվարկի արդյունքում ձայների քանակը նախնական հաշվարկից չնչին շեղում է տվել»,-ասվում է զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ իրենց առաքելության կողմից պաշտոնական արդյունքների վերլուծությունը վկայում է գործող նախագահի օգտին ստացած ձայների եւ շատ բարձր մասնակցության ցուցանիշների միջեւ փոխկապակցվածության մասին: «Սա մտահոգություն է առաջ բերում ընտրական գործընթացի ամբողջականության նկատմամբ»,- նշել են զեկույցի հեղինակները:
Գրեթե բոլոր բողոքները մերժվել են, այն դեպքում, երբ Ոստիկանությունն ու Գլխավոր դատախազությունը ավելի քան 300 հնարավոր իրավախախտումների վերեբերյալ հետաքննություն են անցկացրել: Տասը դեպքի վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել:
Ինչ վերաբերում է ԶԼՄ-ներին, ապա դիտորդների կարծիքով, որոշ ԶԼՄ-ներ հետընտրական շրջանում քաղաքական իրադարձությունների լուսաբանման ընտրանքային մոտեցում են դրսեւորել` ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ քննադատական կարծիքների սահմանափակման նկատելի միտումով: Միաժամնակ` մի շարք ինտերնետ ԶԼՄ-ներ ներկայացնում են բազմազան կարծիքներ:

YEREVAN.- OSCE/ODIHR Election Observation Mission issued on Saturday the third post-election Interim Report on the February 18 presidential elections in
The executive summary is as follows:
“The Central Election Commission (CEC) on 19 February announced preliminary election results, indicating that incumbent President Serzh Sargsyan was re-elected in the first round. The second-placed candidate, Raffi Hovannisyan, disputed the results and claimed that he won the election.
Since 20 February, Mr. Hovannisyan has staged a series of protest rallies in
There were requests for recounts and for invalidation of results of 132 Precinct Election Commissions (
On 25 February, the CEC unanimously adopted the final results protocol and declared Mr. Sargsyan the winner, with 58.6 per cent of votes cast. Mr. Hovannisyan received 36.7 per cent.
An OSCE/ODIHR EOM analysis of official results shows a correlation between very high turnout and the number of votes for the incumbent. This raises concerns regarding the confidence over the integrity of the electoral process.
A limited number of complaints were filed with the election administration on election day, and over 80 after the election. Almost all were rejected. The police and the Prosecutor General investigated over 300 possible offences and initiated criminal proceedings in some 10 of them.
Some broadcast media during the post-election period showed a selective approach in their coverage of political events, with a noticeable tendency to limit views critical of the conduct of the election. A number of online media offered diverse views.”
The OSCE/ODIHR will issue a comprehensive final report, including recommendations, approximately two months after the completion of the electoral proces.