Վենեսուելայում սպանվել է հնդկացիական յուկպա ցեղի առաջնորդը: 44-ամյա Սաբինո Ռոմերոն վարձու մարդասպանների զոհն է դարձել, ովքեր վիրավորել են նաեւ նրա կնոջը: Միջադեպը տեղի է ունեցել Սուլիա նահանգում, որի հարավ-արեւմուտքում էլ ապրում է այդ ցեղախումբը:
Վենեսուելայի կապի եւ տեղեկատվության նախարար Էռնեստո Վիլյեգասը հայտարարել է, որ սպանությունը, հնարավոր է, բացատրվում է նրանով, որ Ռոմերոն երկար տարիներ փորձել է հակադրվել հողերի անօրինական զավթմանը, որոնց վրա ավանդաբար ապրում է իրենց ցեղը:
Ինչպես հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը, «Կյանքի ֆորում» հնդկացիական հասարակական կազմակերպությունը պահանջել է իշխանություններից պատժել այդ հանցագործության ոչ միայն կատարողին, այդլեւ պատվիրատուներին:

В Венесуэле убит вождь индейцев племени юкпа. 44-летний Сабино Ромеро стал жертвой наемных убийц, которые ранили также его жену. Инцидент произошел в штате Сулия, на юго-западе которого проживает это племя.
Министр связи и информации Венесуэлы Эрнесто Вильегас заявил, что убийство, возможно, объясняется тем, что Ромеро многие годы пытался противостоять незаконному захвату земель, на которых традиционно проживают юкпа.
Как передает ИТАР-ТАСС, индейская общественная организация «Форум жизни» потребовала от властей наказать не только исполнителей, но и заказчиков этого преступления. Тем более что в 2009 году был убит Хосе Ромеро – отец Сабино Ромеро.