Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին վերընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպոյը:
«Հարգելի պարոն Նախագահ,
Որպես Եվրոպական խորհրդի նախագահ կցանկանայի Ձեզ փոխանցել շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում Ձեր վերընտրվելու կապակցությամբ:
Ես ողջունում եմ վերջին տարիներին ձեր երկրում նախաձեռնած բարեփոխումները: Այս ուղիով շարունակական ջանքերը ձեր երկիրը կմոտեցնեն Եվրոպական միությանը` հնարավորություն տալով մեզ հասնելու Արեւելյան գործընկերության շրջանակում քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման մեր ընդհանուր նպատակին: Ես ողջունում եմ նաեւ Ձեր ջանքերում հավելյալ առաջընթացը` ուղղված բարելավելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացումը` ներառյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության նախանշած առկա խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Տեղյակ եմ ձեր երկրի բարդ տարածաշրջանային իրավիճակից: Եվրոպական միությունն ակտիվորեն նպաստում է Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման ջանքերին եւ շարունակելու է այդպես վարվել: Կցանկանայի եւս մեկ անգամ քաջալերել Ձեզ, ինչպես քաջալերում եմ այլ առաջնորդներին, համարձակ քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ, եթե նույնիսկ դրանք ժամանակ առ ժամանակ դժվար կլինեն:
Վստահեցնում եմ Ձեզ մեր հարաբերություններն այսուհետ եւս խորացնելու իմ հանձնառությունը»,-ասված է Եվրոպական խորհրդի նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին վերընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձներ եւ բարեմաղթանքներ են հղել նաեւ Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Դիլմա Ռուսեֆը, Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Նիկոլայ Տիմոֆտին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շարունակում է բազմաթիվ շնորհավորանքներ ստանալ Հայաստանի եւ արտերկրի այլ պաշտոնատար անձանցից, ստեղծագործական միությունների, հասարակական եւ միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից, անհատ քաղաքացիներից:

Председатель Европейского совета Херман Ван Ромпей направил поздравительное послание Сержу Саргсяну в связи с его переизбранием на должность президента Армении.
«Уважаемый господин президент,
В качестве председателя Европейского совета, я бы хотел передать Вам свои поздравления по поводу Вашего переизбрания на должность президента Армении.
Я приветствую реформы, инициированные в Вашей стране за последние годы. Продолжительные усилия в этом направлении приблизят Вашу страну к Европейскому Союзу, предоставив возможность достичь нас в нашей общей цели политической ассоциации и экономической интеграции в рамках «Восточного партнерства». Приветствую также дополнительный прогресс в Ваших усилиях, направленных на улучшение процесса проведения выборов, соответствующих международным критериям, в том числе в направлении решения проблем, предначертанных наблюдательской миссией БДИПЧ/ОБСЕ.
Я проинформирован о сложном региональном положении Вашей страны. Европейский Союз активным образом способствует усилиям по урегулированию конфликтов на Южном Кавказе и продолжит содействовать этому. Я бы хотел еще раз поощрить Вас к инициированию смелых шагов, если даже время от времени они будут трудными.
Уверяю Вас в своем обязательстве и дальше способствовать углублению наших отношений».
В связи с переизбранием президенту Сержу Сергсяну поздравительные послания направили также президент Бразилии Дилма Русеф и президент Молдавии Николай Тимофти.
Президент Серж Саргсян продолжает получать многочисленные поздравления от официальных лиц Армении и из-за рубежа, творческих союзов, представителей различных общественных и международных организаций, простых граждан.