Եգիպտոսի վարչական դատարանը չեղյալ է համարել երկրում խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումը, որոնց սկիզբը նախատեսված էր ապրիլի 22-ին:
Միաժամանակ, դատարանը չեղյալ է հայտարարել Մուհամեդ Մուրսիի հրամանագիրը` Ներկայացուցիչների պալատի ընտրությունների անցկացման մասին, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարին Եգիպտոսի նախագահ Մուհամեդ Մուրսին խորհրդարանական ընտրություններ է նշանակել ապրիլի վերջին: Ընտրությունները պետք է անցկացվեին 4 փուլով: Եգիպտոսի ղեկավարի հրամանագրի համաձայն` նոր խորհրդարանը պետք է առաջին անգամ հավաքվեր հուլիսի 6-ին, այսինքն մահմեդական ռամադան տոնի նախաշեմին:
Ընտրությունների սկիզբը նախատեսված էր ապրիլի 27-ին, բայց ավելի ուշ քրիստոնյա ղպտիները խնդրել էին փոխել ընտրությունների օրը, որպեսզի դրանք չխանգարեն Զատիկի տոնին:
Միաժամանակ, Եգիպտոսի ազգային փրկության ճակատը, որը միավորում է ազատական ուղղվածության ընդդիմադիր ուժերին, որոշել է բոյկոտել խորհրդարանական ընտրությունները:

Административный суд Арабской Республики Египет отменил решение о проведении парламентских выборов в Египте, начало которых запланировано на 22 апреля.
Тем самым, суд отменил указ президента Мухаммеда Мурси о проведении выборов депутатов Палаты представителей (нижней палаты законодательного органа страны), передает ИТАР-ТАСС.
Напомним, что в феврале президент Египта Мухаммед Мурси Мурси назначил парламентские выборы в стране на конец апреля. Выборы должны были пройти в четыре этапа. Согласно постановлению главы Арабской республики, парламент в новом составе должен был собраться 6 июля, то есть, до того момента, когда исламский мир начнет отмечать месяц поста рамадан.
Начало выборов было запланировано на 27 апреля, но позже по просьбе коптов Мурси пересмотрел сроки выборов, чтобы они не мешали христианской Пасхе.
Между тем, Фронт национального спасения Египта, объединяющий основные оппозиционные силы либерального толка, принял решение бойкотировать предстоящие парламентские выборы.