Հայաստանը հարեւան Վրաստան այցելողների թվով նախկինի պես երրորդ տեղում է: Առաջինում Թուրքիան է, երկրորդում՝ Ադրբեջանը:
Ըստ Վրաստանի ՆԳՆ-ի տեղեկատվա-վերլուծական բաժնի տվյալների` 2013թ.  հունվար-փետրվար ամիսներին Հայաստանից Վրաստան է այցելել 101,3 հազար մարդ: Այցելուների մեծ մասը` 231,5 հազար մարդ, ժամանել են Թուրքիայից: Երկրորդ տեղում են Ադրբեջանի քաղաքացիները` 128,3 հազար: Հայաստանին հետեւում են Ռուսաստանի (54,4 հազար), ԵՄ-ի (14,4 հազար), Ուկրաինայի  (6,2 հազար), Իրանի (6 ,2 հազար) եւ այլ երկրների քաղաքացիները (135,6 հազար):
2013թ. հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում Վրաստանի պետական սահմանը հատել են 565 հազար 612 այցելուներ:  206,4 հազարը զբոսաշրջիկներ են, 70,2 հազարը` տարանցիկ ճանապարհորդողներ, իսկ 288,9 հազարը` այլ կարգի այցելուներ, հայտնում է  «Նովոստի Գռուզիան»:
Վրաստանի ՆԳՆ-ն առանձին ներկայացնում է ռուս-վրացական սահմանի «Կազբեկ-Վերին Լարս» անցակետն անցած այցելուների  հոսքի վիճակագրությունը: Առաջին երկու ամիսներին այդ անցակետից օգտվել է 35 հազար մարդ, որոնցից 19,4 հազարը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, 9,5 հազարը` Հայաստանի, 2,8 հազարը` Վրաստանի,  2,1 հազարը` Ադրբեջանի, եւ 1,2 հազարը՝ այլ երկրների քաղաքացիներ:

Армения по-прежнему занимает третье место по числу визитеров в соседнюю Грузию. На первом месте, как и прежде, Турция, на третьем – Азербайджан.
По данным информационно-аналитического департамента МВД Грузии за период январь-февраль 2013 года из Армении Грузию посетили 101,3 тысячи человек. Большинство визитеров, 231,5 тысяч человек, прибыли из Турции. На втором месте граждане Азербайджана – 128,3 тысячи. За Арменией следуют граждане России (54,4 тысяч), Евросоюза (14,4 тысяч), Украины (6,2 тысяч), Ирана (6 ,2 тысяч), и других стран (135,6 тысяч).
Государственную границу Грузии за период январь-февраль 2013 года пересекли, в общей сложности, 565 тысяч 612 визитеров. Из общего числа визитеров - 206,4 тысяч туристов, 70,2 тысяч - путешествующих транзитом, а 288,9 тысяч - визитеры другой категории, сообщает «Новости-Грузия».
МВД Грузии отдельно приводит статистику потока визитеров, пересекающих границу через КПП «Казбеги-Верхний Ларс» на российско-грузинской границе. За первые два месяца этим пропускным пунктом воспользовались 35 тысяч человек, из них 19,4 тысяч граждан России, 9,5 тысяч - граждан Армении, 2,8 тысяч - граждан Грузии и 2,1 тысяч граждан Азербайджана и 1,2 тысяч граждан других стран.