Հայաստանի Սահմանադրական դատարանն անցել է խորհրդակցական սենյակ` վճիռ կայացնելու նախագահի նախկին թեկնածուների ներկայացրած հայցերով: Մինչ այդ կայացած նիստում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչները 11 միջնորդություն են ներկայացրել: Հովհաննիսյանի լիազոր-ներկայացուցիչ, «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Զարուհի Փոստանջյանը միջնորդություն է ներկայացրել գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին որպես հայցվոր ներգրավելու մասին, նաեւ միջնորդություն բոլոր 1988 ընտրատեղամասերի պարկերը ՍԴ բերելու եւ վերահաշվելու վերաբերյալ: Այդ միջնորդություններին ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը պատասխանել է. «Եթե այսպես գնա, դուք կառաջարկեք որպես վկա Սերժ Թանգյանին էլ կանչել»:
Անդրիաս Ղուկասյանը միջնորդել է, որ Սահմանադրական դատարան բերվեն 576 ընտրատեղամասերի քվեաթերթիկները, որտեղ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական տվյալներով բարձր ձայներ է ստացել:
ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը նկատել է, թե տեխնիկապես անհնար է, որ կարճ ժամկետում քվեաթերթիկներով պարկերը բերվեն եւ հաշվվեն, քանի որ հայցը քննարկելու համար 10 օր է տրվում, իսկ ժամկետը լրանում է վաղը: Զարուհի Փոստանջյանը, վկայակոչելով Սահմանադրությունը,  ի պատասխան նշել է, թե կարելի է երկարաձգել նիստը, միայն թե ցանկություն լինի: «Դուք առաջարկում եք օգտագործելով Սահմանադրությունը` խախտել Սահմանադրությունը»,- արձագանքել է Գագիկ Հարությունյանը:

YEREVAN .- Armenia's Constitutional Court retired to consider the application of plaintiffs.
Prior to that, during the hearing on the claims filed by former presidential candidates Raffi Hovannisian and Andreas Ghukasyan, representatives of Hovannisian introduced 11 motions.
Secretary of Heritage parliamentary group Zaruhi Postanjyan, in particular, presented a motion for incumbent President Serzh Sargsyan to be involved in the process as a defendant, and also that asking to bring and recount the ballot bags from all 1,988 polling stations.
Her motion also proposed to involve as witnesses five people - lawyers and representatives of NGOs. Constitutional Court Chairman Gagik Harutyunyan responded to the remark: “If it goes this way, you will suggest inviting Serj Tankian as a witness.”
In his turn, Andreas Ghukasyan presented the petition to the Constitutional Court requesting to deliver ballots from 576 polling stations, where, according to the Central Electoral Commission, Serzh Sargsyan received the highest number of votes.
Constitutional Court Judge Felix Tokhyan noted that it is technically impossible. According to the 51st article of the Constitution, the lawsuit must be considered in10 days. The term is expiring on Thursday when the Constitutional Court will pass the verdict.