Մոսկվայի ոստիկանությունը մարտի 15-ի գիշերը Սմոլենսկի բուլվարում գտնվող արեւելյան «Օլիվա» սրճարանի 16 այցելուի է ձերբակալել, որոնք փետրվարի սկզբին զանգվածային հրաձգություն էին կազմակերպել հենց հաստատության ներսում: Հիշեցնենք, փոխհրաձգության ընթացքում վիրավորվել էր 38-ամյա Արթուր Հակումյանը: Նրան տեղափոխպել էին հիվանդանոց եւ պաշտպանության տակ վերցրել:
Իրավապահները բոլոր կասկածյալներին միաժամանակ են այցելել՝ քաղաքի տարբեր թաղամասերում: Չորս տասնյակ կասկածյալներից ընդամենը 16-ին է հաջողվել ձերբակալել, երեքի մոտ թմրանյութեր են գտել, եւ այժմ նրանց դեմ քրեական գործ է հարուցվել, հայտնում է  Life News-ը:
Այցելուների երկու խմբերի միջեւ հակամարտությունը ծագել էր փետրվարի 11-ի գիշերվա մեկի սահմաններում:
Թեեւ կողմերը տասնյակ կրակոցներ էին արձակել, լուրջ տուժել էր միայն մեկ այցելու՝  38-ամյա Արթուր Հակումյանը: Գնդակները դիպել էին ոտքերին: Հակումյանն ավելի վաղ պատմել էր, որ այդ երեկոյան նստած է եղել ռեստորանում եւ աղջկա է սպասել: «Երբ սկսվեցին կրակոցները, ես վազեցի աստիճանների մոտ, բայց այդ պահին կրակեցին»,- ասել էր նա` հավելելով, թե չի տեսել կրակողներին եւ չի ճանաչում նրանց:
«Օլիվա» ռեստորանի անձնակազմը ոչ միայն չէր կարողացել ինքնուրույն չեզոքացնել զինված խուլիգաններին, այլեւ ուշացումով էր զանգահարել ոստիկանություն: Դրա հետեւանքով իրավապահները որոնման համար ամսից ավելի ժամանակ են կորցրել:

Полиция Москвы ночью 15 марта  в разных концах столицы задержала 16 посетителей восточного ресторана «Олива» на Смоленском бульваре, которые в начале февраля устроили массовую перестрелку прямо в стенах заведения. Напомним, в перестрелке был ранен 38-летний Артур Хакумян. Его доставили в больницу и взяли под охрану.
Правоохранители нагрянули ко всем подозреваемым одновременно и в разных районах города. Всего к утру удалось задержать 16 из четырех десятков предполагаемых участников перестрелки. У троих из них нашли наркотики, и теперь против них возбуждено уголовное дело, сообщает Life News.
Конфликт с применением огнестрельного оружия между двумя компаниями произошел около часа ночи 11 февраля. Несмотря на то, что обе стороны выпустили друг в друга десятки пуль, серьезно пострадал лишь один из посетителей ресторана - 38-летний Артур Хакумян: пули попали ему в ноги.
Хакумян ранее рассказал, что в тот вечер сидел в ресторане и ждал девушку, но так и не дождался: «Когда началась стрельба, я побежал и уже добрался до лестницы, но в этот момент был ранен». По словам пострадавшего, он не успел разглядеть тех, кто стрелял, и уж точно не знает этих людей.
Персонал ресторана «Олива» не только не смог самостоятельно нейтрализовать вооруженных хулиганов, но и не вызвал полицию сразу, как началась перестрелка. В результате сотрудники МВД потратили на розыск стрелков больше месяца.