Եվրամիությունը Հայաստանից բացի Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ է վարում նաեւ այլ երկրների հետ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 20-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց Հայաստան-ԵՄ բանակցություններում եվրոպական կողմի գլխավոր բանակցող Գունար Վիգանդը՝ ներկայացնելով, թե այդ առումով ինչպիսին է իրավիճակն այլ երկրներում:
Վիգանդը նշեց, որ Հայաստանից առաջ է Ուկրաինան, որի հետ կնքվելիք համաձայնագրի տեքստն արդեն պատրաստ է եւ կստորագրվի մինչեւ այս տարեվերջ: Միաժամանակ, նա ընդգծեց, որ Հայաստանի հետ բանակցային փորձը հրաշալի է:
Վիգանդի ներկայացմամբ՝ Հայաստանից բացի, նմանատիպ բանակցություններ են ընթանում նաեւ Մոլդովայի եւ Վրաստանի հետ, որոնք գտնվում են գրեթե նույն փուլում եւ մինչեւ տարեվերջ հնարավոր կլինի համաձայնագրեր կնքել այդ երեք երկրների հետ:
«Ադրբեջանի հետ եւս բանակցություններ են ընթանում, սակայն այնտեղ առաջընթացն ավելի փոքր է: Դա չի վերաբերում ազատ առեւտրի գոտու ստեղծմանը, քանի որ այդ երկիրը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ չէ»,-ասաց Վիգանդը:
Գլխավոր բանակցողը նաեւ հայտնեց, որ անհրաժեշտ է Հայաստան-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի տեքստը թարգմանել 23 լեզուներով, ինչը կտեւի մի քանի ամիս:

Параллельно с Арменией переговоры по Ассоциативному соглашению с ЕС проходят и с другими странами, сообщил на пресс-конференции в Ереване 20 марта главный переговорщик европейской стороны в переговорах Армения - ЕС Гуннар Виганд, представив, как обстоят дела в других странах.
Виганд отметил, что Армению опережает Украина, текст соглашения с которой уже почти готов и будет подписан до конца года. При этом европейский представитель подчеркнул, что у ЕС переговорный опыт с Арменией блестящий.
По словам Виганда, параллельно с Арменией протекают переговоры также с Молдовой и Грузией, которые находятся почти на том же этапе, и до конца года будет возможность парафировать соглашение с этими тремя странами. «С Азербайджаном прогресс у нас немного меньше, с ним также проводятся переговоры, однако не вокруг всеобъемлющей зоны свободной торговли, поскольку эта страна не член ВТО», - сказал Виганд.
Главный переговорщик также сообщил, что предстоит перевод текста Ассоциативного соглашения Армения – ЕС на 23 языка. Это займет пару месяцев, отметил он, подчеркнув, что процессуальный этап, действительно, требует немало времени.