Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի օրերին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 26-ին Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջում ուսանողների մասնակցությամբ կայացել է կանադացի սցենարի հեղինակ Լյուկ Բուլանժեի «Ժամանակավոր որբերը» պիեսի ֆրանսերեն ներկայացումը:
Ինչպես նշել է միջոցառման կազմակերպիչներից մեկը` ֆրանսերեն դասավանդող Հասմիկ Երեմյանը, Պետական հումանիտար քոլեջն առաջին անգամ է մասնակցում Երեւանում Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում կազմակերպված միջոցառումներին: «Այս առաջարկությունը մենք ստացել ենք Հայաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարությունից: Պիեսն առաջին անգամ ցուցադրվել է ապրիլի 4-ին, իսկ ԱԳՆ Ֆրանկոֆոնիայի հարցերով խորհրդական Քրիստիանա Տեր-Ստեփանյանի խնդրանքով, այն երկրորդ անգամ ցուցադրվել է այսօր»,-հայտարարել է Հասմիկ Երեմյանը` նշելով, որ միջոցառումը նվիրված է մեր երկրում Ֆրանկոֆոնիայի օրերի ավարտին:
Երեւանի Պետական հումանիտար քոլեջի տնօրեն Սերգեյ Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր մասնակիցներին` ընդգծելով, որ նման նախաձեռնություններն օգնում են երկրում ֆրանսերենի զարգացմանն ու տարածմանը եւ անհրաժեշտ է համագործակցել նման միջոցառումների իրականացման հարցում նաեւ այլ եվրոպական լեզուներով:

В рамках мероприятий, посвященных дням Франкофонии в Армении, 26 апреля в Государственном гуманитарном колледже Еревана при участии студентов состоялось представление пьесы канадского сценариста Люка Буланже «Временные сироты» на французском языке.
Как отметила одна из организаторов мероприятия, преподаватель французского языка Асмик Еремян, Государственный гуманитарный колледж впервые принимает участие в мероприятиях, организованных в рамках дней Франкофонии в Ереване. «Предложение мы получили от Министерства образования и науки Армении. В первый раз пьеса была показана 4 апреля, а по просьбе советника Министерства иностранных дел Армении по вопросам Франкофонии Кристиана Тер-Степаняна она во второй раз представлена сегодня», - заявила Асмик Еремян, отметив, что мероприятие было посвящено закрытию дней Франкофонии в нашей стране.
Директор Государственного гуманитарного колледжа Еревана Сергей Саркисян поблагодарил всех участников представления, подчеркнув, что подобные инициативы способствуют развитию и распространению французского языка, и необходимо содействовать проведению подобных мероприятий также на других европейских языках.