Երեւանի քաղաքապետարանը պարզաբանել է «Ժողովուրդ» օրաթերթում տպագրված «Վերահսկիչ պալատը Երեւանի քաղաքապետարանում չարաշահումներ է հայտնաբերել» տեղեկատվությունը:
Քաղաքապետարանի պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Երեւանի քաղաքապետարանում ՀՀ վերահսկիչ պալատի իրականացրած ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են ոչ թե չարաշահումներ, ինչպես նշված է նյութում, այլ թերություններ, որոնք կարող են ի հայտ գալ ցանկացած մեծածավալ աշխատանքում: Մասնավորապես շինարարությանն ու հիմնանորոգման աշխատանքներին առնչվող դեպքերի պարագայում այդ թերությունները ի հայտ են եկել աշխատանքների կատարման ընթացքում եւ աշխատանքների ավարտի պահին, ինչի արդյունքում իրականացվել են շտկումներ, ինչպես նաեւ հստակ կատարվել են դեռեւս չիրականացված ծավալները։
Ինչ վերաբերվում է Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության «Նոր բարեկարգում» ՓԲԸ-ն կողմից Եռաբլուրի անտառ-պուրակի Իսակովի պողոտային հարող լանջում իրականացված կանաչ տարածքի հիմնման աշխատանքներին, ապա այն չի կարող որակվել որպես չարաշահում, քանի որ անտառ-պուրակի հիմնման արդյունքում ծառերի չորանալու փաստն արձանագրելով` Երեւանի քաղաքապետարանը այդ աշխատանքների համար որեւէ լումա չի փոխանցել ընկերությանը»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ըստ «Ժողովուրդ» օրաթերթի, Երեւանի քաղաքապետարանում ՀՀ վերահսկիչ պալատի իրականացրած ստուգումների արդյունքում չարաշահումներ են հայտնաբերվել:
«Այս մասին մեզ հայտնի դարձավ ամիսներ առաջ ՎՊ-ին ուղարկված գրավոր հարցման պատասխանից: «Ժողովուրդ»-ին տրամադրված փաստաթղթում նշված է, որ ստուգվել են քաղաքապետարանի ուժերով իրականացված 22 օբյեկտների շինարարության եւ հիմնանորոգման աշխատանքները, եւ պարզվել է, որ 510 մլն 340 հազար դրամից 8,2 մլն-ն հավելագրվել է, իսկ 24,8 մլն դրամի անորակ շինարարություն իրականացվել: Քաղաքապետարանի կողմից հիմնադրված «Նոր բարեկարգում» ՓԲԸ-ն էլ Եռաբլուր անտառ-պուրակի՝ Իսակովի պողոտային հարող լանջում իրականացրել է կանաչ տարածքի հիմնման աշխատանքներ:
ՎՊ ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ թեեւ պայմանագրով նախատեսված եւ ընդունման ակտով սահմանված աշխատանքները կատարվել են, բայց արդյունքում նշված տարածքում որեւէ ծառ չկա: Սակայն չեղած ծառերի մասով բացահայտվել է 10 մլն դրամի չարաշահում»,- գրել է թերթը:

Мэрия Еревана прокомментировала публикацию издания «Жоховурд» «Контрольная палата выявила злоупотребления и нарушения в мэрии Еревана».
В заявлении столичного  руководства, в частности, говорится, что Контрольная палата в результате проверок в мэрии Еревана обнаружила не злоупотребления, как отмечается в материале, а упущения, которые могут возникнуть при любой масштабной работе.
«В частности, в контексте капитального ремонта и строительства упущения возникли в ходе осуществления работ и к их завершению в результате корректировки также четко реализованы недоделанные объемы.
Что касается созданной мэрией ЗАО «Новое благоустройство», которое занималось посадкой деревьев на территории близ Ераблура, то его деятельность не может характеризоваться как злоупотребление, поскольку, фиксируя факт засохших деревьев в созданной алее, в этом плане мэрия Еревана не передала ни копейки этой компании», - заверяется в заявлении.
Газета «Жоховурд» распространила сведения о том, что изданию в Контрольной палате заявили: проверки проведены на 22 объектах, строительство или капитальный ремонт которых осуществлены силами мэрии. «Выяснилось, что из 510 млн. 340 тыс. драмов 8,2 млн. были приписаны, а на 24,8 млн. драмов проведено некачественное строительство. Созданное мэрией ЗАО «Новое благоустройство» занималось посадкой деревьев на территории близ Ераблура. Однако по результатам проверок выяснилось, что, хотя по документам работы были проведены, однако ни одного дерева на указанной территории не было посажено. Выявлено нарушений на 10 млн. драмов», - пишет издание.