Մեծ Բրիտանիայի Ազգային արխիվի գաղտնազերծված փաստաթղթերում տեղեկություններ կան բրիտանական հետախուզության հակախորհրդային ծրագրերի մասին: Մտահոգվելով Խորհրդային Միության ազդեցության աճից՝ երկրի ռազմական իշխանությունները MI6 ծառայությանը հանձնարարել էին ԽՍՀՄ երկրներում իրադրության ապակայունացման ծրագիր մշակել:  Համապատասխան ծրագիրը մշակվել էր ռազմական հետախուզության պետ Սթյուարտ Մենզիսի ղեկավարությամբ, գրում է Guardian-ը:
Բրիտանական հետախույզները ծրագրել էին թուլացնել խորհրդային իշխանությունը՝ քաղաքացիների  շրջանում սննդամթերքի կեղծ ստացականներ, փաստաթղթեր եւ տարադրամ տարածելով, երկաթգծերի վրա հարձակումներ կազմակերպելով, խորհրդային պաշտոնյաներին վախեցնելով եւ սադրելով: Առաջարկվել էր նաեւ առեւանգել հայտնի խորհրդային գործիչներին եւ նրանց որպես փախստական ներկայացնել:
Սակայն մշակված ծրագիրն այդպես էլ  թղթին էր մնացել: Բրիտանիայի կառավարությունը հավանություն չէր տվել դրան:  Մասնավորապես ծրագրին դեմ էր արտահայտվել արտգործնախարար Էռնստ Բրեւինը, իր դիրքորոշումը հիմնավորելով նրանով, որ ծրագրի իրականացումը կպահանջի ազատություն տալ այնպիսի ուժերի, որոնց կառավարելն այնքան էլ հեշտ չի լինի:

В рассекреченных документах Национального архива Великобритании содержатся сведения об антисоветских планах британской разведки. Обеспокоенные ростом влияния Советского Союза военные власти страны поручили службе MI6 разработать план по дестабилизации ситуации в стране Советов. Соответствующая программа разрабатывалась под руководством главы военной разведки Стюарта Мензиса, пишет Guardian.
Британские разведчики планировали расшатать советскую власть, распространяя среди граждан поддельные продуктовые талоны, документы и валюту, организуя диверсии на железных дорогах, запугивая и компрометируя советских чиновников. Предлагалось также похищать видных советских функционеров и выставлять их перебежчиками.
Но разработанная кампания так и осталась на бумаге. Правительство Британии ее не одобрило. В частности против плана выступил глава внешнеполитического ведомства Эрнст Бревин, мотивируя свою позицию тем, что реализация плана выпустит на свободу силы, которыми не так то легко будет управлять.