Բարաք Օբաման պաշտպանության նախարարությունում եւ պետդեպարտամենտում հատուկ ներկայացուցչի պաշտոն է ստեղծել, որի միակ պարտականությունն է լինելու Գուանտանամո զինվորական բանտի բանտարկյալներին երրորդ երկրներ տեղափոխելը։ Օբաման նաեւ հայտնել է բանտարկյալներին Եմեն արտահանձնելու արգելքը վերացնելու մասին, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը։
Հիշեցնենք, որ ներկայումս Գուանտանամոյի 166 բանտարկյալներից 103-ը հացադուլ են հայտարարել։ Նրանց մի մասին բռնի են կերակրում։ Բանտարկյալների հիմնական բողոքն ապագայի անորոշությունն է. իրենց չեն դատում, սակայն ոչ մի մեղադրանք էլ չեն ներկայացնում։ Հացադուլի պատճառներից են նաեւ բանտում կատարված խուզարկությունները։ Առգրավել են բանտարկյալների անձնական իրերը եւ փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ ստուգել են Ղուրանի նրանց օրինակները՝ արգելված նյութեր հայտնաբերելու նպատակով։

Барак Обама создал должность специального представителя в госдепартаменте и министерстве обороны, чьей единственной обязанностью будет переправка узников из военной тюрьмы Гуантанамо в третьи страны. Обама также объявил о снятии запрета на экстрадицию узников в Йемен, сообщает ИТАР-ТАСС.
Напомним, в настоящее время 103 из 166 заключенных Гуантанамо участвуют в голодовке. Часть из них кормят насильно. Основная претензия узников – неопределенность будущего: их не судят, но и не предъявляют никаких обвинений. Еще одна причина голодовки - обыски, прошедшие в тюрьме. У заключенных конфисковали личные вещи и документы, а также проверили их экземпляры Корана на предмет содержания запрещенных предметов.